POČAS NÚDZOVÉHO STAVU SA ŠTRAJKOVAŤ MÔŽE, ZHROMAŽĎOVAŤ VŠAK UŽ NIE

Na štvrtkovej tlačovej konferencii vyzval predseda strany Smer-SD Robert Fico vládu, aby núdzový stav vyhlásila nanovo tak, aby bolo jasné, ktoré ľudské práva sa obmedzujú.

Foto tasr/franTIŠEK IVÁN
Dátum 02.10.2020

BRATISLAVA 2. októbra (SITA/extraplus.sk) - V čase núdzového stavu je možné štrajkovať, no s verejným zhromažďovaním je to komplikovanejšie. Tvrdia to ústavní právnici, ktorých oslovil portál Webnoviny.sk. Núdzový stav platí na Slovensku od 1. októbra do polovice novembra tohto roka. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal opatrenie, ktorým zakázal hromadné podujatia v počte nad 50 osôb.

Právnik a bývalý ústavný sudca Peter Kresák tvrdí, že v prípade potreby by mala vláda prijať konkrétne rozhodnutia, ktoré ústavné práva občanov obmedzí. Podľa bývalého ústavného sudcu Eduarda Bárányho sa štrajk môže konať a pokojné verejné zhromaždenie by sa mohlo uskutočniť aj v počte do 50 osôb. V poslednom prípade považuje Bárány za čistejšiu cestu to, ak by bol priamo uznesením vlády prijatý zákaz o konaní verejných zhromaždení s väčším počtom osôb ako 50.

Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave tvrdí, že štrajkovať v núdzovom stave je možné, avšak pri zhromažďovaní to vidí komplikovanejšie. Vysvetlil, že k obmedzeniam nedochádza zo strany vlády, ale prostredníctvom opatrení ÚVZ, ktorých súdny prieskum je podľa neho náročný a časovo veľmi zdĺhavý. Z hľadiska ochrany základných práv sa mu preto javí ako lepšie riešenie, ak by do práva pokojne sa zhromažďovať zasiahla priamo vláda cez nástroje núdzového stavu. Dodal, že takýto zásah by mohol byť na návrh oprávnených subjektov skontrolovaný ústavným súdom v priebehu dvoch až troch týždňov.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii vyzval predseda strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico vládu, aby núdzový stav vyhlásila nanovo tak, aby bolo jasné, ktoré ľudské práva sa obmedzujú. Avizoval, že ak tak vláda neurobí strana sa obráti na Ústavný súd SR. Podľa zákona má na to päť dní a návrh musí podpísať 30 poslancov. Smer-SD má pritom 26 poslancov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.