POČAS PANDÉMIE VZRÁSTLA ONLINE NENÁVISŤ VOČI ŽIDOM

Predseda Európskeho židovského kongresu Moše Kantor varoval, že protižidovská nenávisť na internete nikdy nezostane online. Musíme byť pripravení, že antisemitské konšpiračné teórie môžu viesť k fyzickým útokom na židov, keď sa skončí lockdown.

Foto PIXABAY
Dátum 07.04.2021

Antisemitizmus počas pandémie koronavírusu v internetovom prostredí značne vzrástol. V stredu na to vo svojej výročnej správe o antisemitizme upozornili izraelskí výskumníci z Telavivskej univerzity. Výsledky ich výskumu vyvolávajú obavy z nárastu antisemitských činov vo svete po pandémii, uvádza agentúra AP.

„Protižidovská nenávisť na internete nikdy nezostane online. Musíme byť pripravení, že antisemitské konšpiračné teórie môžu viesť k fyzickým útokom na židov, keď sa skončí lockdown,“ varoval predseda Európskeho židovského kongresu Moše Kantor. Podľa správy Kantorovho centra pre štúdium súčasného európskeho židovstva na Telavivskej univerzite, ktoré ju zverejnilo v predvečer izraelského Pamätného dňa obetí holokaustu, začali antisemitské konšpiračné teórie kolovať po internete už vo februári 2020, keď sa po svete začal šíriť koronavírus. Antisemitské falošné teórie sa podľa výskumníkov všeobecne zameriavali na to, že židia a Izraelčania vytvorili a šíria vírus, aby mohli zachrániť svet s lukratívnymi vakcínami. Výskumný tím tiež podotkol, že konšpirátori nepravdivo prirovnávali zdravotné obmedzenia a vakcíny k holokaustu. Antisemitské vyhlásenia sa týkali napríklad rodiny Rothschildovcov, miliardára Georgea Sorosa či ultraortodoxných židov, ktorí porušovali obmedzenia a medzi ktorými sa vírus prudko šíril.


Trend antisemitizmu v lete podľa správy oslabil, ale na jeseň so správami o vývoji vakcín znova vzrástol. Plodná bola pre konšpiračné teórie kontroverzná americká prezidentská kampaň. Antisemitské vyjadrenia na internete šírili nielen ľudia z extrémistických kruhov, ale tiež osoby „bez jasne definovanej politickej alebo ideologickej identity“, uvádza sa v správe.

Veľké mediálne platformy ako Twitter a Facebook zakročili proti rasistickým a falošným príspevkom, konšpirátori sa presunuli na temný web, kde ich je náročné kvantifikovať, uvádza správa. Výskumníci okrem iného zaznamenali fenomén, ktorý označili za „zoom-bombing“, keď extrémisti vtrhli do videokonferencií členov synagóg a židovských komunitných centier či vzdelávacích organizácií, aby zjavne zverejnili hákové kríže či hlásali antisemitské vyhlásenia. Počet násilných incidentov voči židom v zhruba 40 krajinách vlani klesol zo 456 na 371, čo je podľa výskumníkov na približne rovnakej úrovni ako v rokoch 2016 - 2018. Počet telesných zranení počas antisemitských incidentov klesol v porovnaní s rokom 2019 o 37 %, zo 170 na 107. Škody na majetku tiež poklesli o 35 % zo 130 incidentov na 84. Antisemitské nálady stále pretrvávajú. V Spojených štátoch a Nemecku sú na vzostupe násilné incidenty, najmä vandalizmus. Znesväcovanie židovských cintorínov a ďalších pamätníkov vzrástlo o štvrtinu. Počet zvandalizovaných synagóg sa zvýšil o 19 %.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.