POČAS PRVÉHO DŇA ZAOČKOVALI 110 OSÔB

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí uviedol, že prioritne sa očkujú lekári, sestričky a ďalší zdravotnícky personál, ktorý pracuje v tzv. covidových zónach.

Foto ARchív/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 27.12.2020

BRATISLAVA 27. decembra (TASR/extraplus.sk) - Počas prvého dňa očkovania proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) dostalo vakcínu 110 osôb, 90 z nich boli zdravotníci. TASR o tom informovala hovorkyňa UNB Eva Kliská. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) uviedol, že prioritne sa očkujú lekári, sestričky a ďalší zdravotnícky personál, ktorý pracuje v tzv. covidových zónach. "Štyri nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Nitre, ktoré disponujú zásobami z prvej dodávky necelých 10-tisíc kusov vakcín, budú tiež zabezpečovať distribúciu do ďalších nemocníc. Očkovať sa bude podľa harmonogramu a zoznamu, ktorý zostavujú jednotliví riaditelia nemocníc," dodal Krajčí.

Okrem zdravotníkov sa v bratislavskej UNB nechali zaočkovať aj predstavitelia štátu, ako prvá dostala vakcínu prezidentka SR Zuzana Čaputová, očkovanie majú za sebou tiež podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) a Gábor Grendel (OĽANO) i viacerí členovia vlády. Zaočkovať sa dal i podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.


V nedeľu sa na Slovensku oficiálne začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19, podobne ako v iných krajinách EÚ. Slovensko má nakontrahovaných 18 miliónov kusov vakcín, národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s vakcináciou 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek. 

Termíny jednotlivých fáz sa podľa ministra Krajčího odvíjajú od dostupnosti vakcín. "Predpokladám, že v januári by sme mohli mať k dispozícii aspoň 150.000 vakcín, možno aj viac, ale situácia sa mení, nechcem predbiehať," uviedol v nedeľu na tlačovej konferencii.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.