POČET TRANSPLANTÁCIÍ PRUDKO STÚPA

Vďaka nárastu darcovstva bolo možné v tomto období uskutočniť dodatočných 4600 operácií

Foto archív
Dátum 18.12.2017

BRUSEL 18. decembra (TASR/Extra plus) - Európska komisia zverejnila v pondelok správu, ktorá naznačuje prudký nárast darcovstva a transplantácie telesných orgánov v krajinách EÚ v priebehu akčného plánu na roky 2009-15. Vďaka nárastu darcovstva bolo možné v tomto období uskutočniť dodatočných 4600 operácií spojených s transplantáciou nejakého orgánu, čo predstavuje nárast o 17 percent. V sledovanom období došlo k nárastu transplantácií obličiek o 60 percent, pečene o 24 a srdca o 11 percent.

Eurokomisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v tejto súvislosti uviedol, že ho veľmi potešila správa, podľa ktorej vďaka darcom orgánov tisícky ľudí v EÚ profitovali zo šance predĺžiť si život. "Pre nich to znamená celý svet, pre ich rodiny a priateľov. Za týmto úspechom sú predovšetkým samotní darcovia, ale aj vnútroštátne zdravotnícke orgány a zdravotnícki pracovníci," skonštatoval komisár.

Podľa jeho slov aj eurokomisia dokázala zohrať určitú úlohu vďaka svojmu akčnému plánu na úrovni EÚ, ktorý stanovuje spoločnú agendu s jasnými prioritnými opatreniami pre zvýšenie miery transplantácií vo všetkých krajinách Únie.

Akčný plán EÚ okrem iného viedol k vymenovaniu miestnych koordinátorov pre darcovstvo orgánov zo strany zosnulých osôb a vytvorenie registrov na monitorovanie zdravia žijúcich darcov. Komisia a vnútroštátne orgány sa v tejto oblasti aj naďalej opierajú o akcie financované z rozpočtu EÚ, najmä pokiaľ ide o zvyšovanie informovanosti a zlepšenie možností transplantácie pre osoby, ktorí trpia zlyhávaním obličiek v konečnom štádiu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.