PODĽA VEDCOV JE OMIKRON SLABŠÍ AKO DELTA. VLÁDA VŠAK POKRAČUJE V STRAŠENÍ SLOVÁKOV

Nový variant koronavírusu omikron môže byť skutočne miernejší ako delta. Naznačujú to dve nové štúdie, ktoré uskutočnili britskí vedci.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 23.12.2021

Nový variant koronavírusu omikron môže byť skutočne miernejší ako delta. Naznačujú to dve nové štúdie, ktoré uskutočnili britskí vedci.

Experti z Imperial College London v Anglicku skúmali riziká hospitalizácie v prípade nákazy variantom omikron. Zistili, že ľudia infikovaní týmto variantom majú asi o 20 % nižšiu pravdepodobnosť, že budú musieť ísť do nemocnice, ako tí, ktorí sú nakazení delta variantom, a zároveň o 40 % menšiu pravdepodobnosť, že budú hospitalizovaní na jednu alebo viac nocí.

Táto analýza vychádzala zo všetkých prípadov ochorenia COVID-19, ktoré v prvej polovici decembra zachytili PCR testy v Anglicku. Bolo to dovedna 56-tisíc prípadov variantu omikron a 269-tisíc prípadov variantu delta.

Ďalšia samostatná štúdia vedcov z University of Edinburgh a ďalších odborníkov zo Škótska zasa naznačuje, že riziko hospitalizácie bolo o dve tretiny menšie pri omikrone ako pri delte. Táto štúdia však poukázala na to, že takmer 24-tisíc prípadov variantu omikron v Škótsku bolo prevažne medzi mladšími dospelými od 20 do 39 rokov. U mladších ľudí je omnoho menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažný priebeh ochorenia COVID-19.


Aj údaje z Juhoafrickej republiky (JAR), kde tento variant prvý raz identifikovali, naznačujú, že omikron by mohol byť miernejší. Salim Abdool Karim, klinický epidemiológ infekčných chorôb v JAR, začiatkom tohto týždňa povedal, že počet hospitalizovaných bol v prípade variantu omikron omnoho nižší ako pri delte.

Vedci však zdôrazňujú, že je potrebné brať do úvahy i skutočnosť, že omikron sa šíri oveľa rýchlejšie ako delta a obrovské množstvo infekcií tak stále môže prevalcovať nemocnice.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.