PODOĽAK: NEROZHODNOSŤ PRI DODÁVKACH TANKOV ZABÍJA VIAC NAŠICH ĽUDÍ

Mychajlo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta: Tak či tak pomôžete Ukrajine potrebnými zbraňami a uvedomíte si, že neexistuje iná možnosť na ukončenie vojny okrem porážky Ruska. Dnešná nerozhodnosť však zabíja viac našich ľudí. Každý jeden deň omeškania je smrťou Ukrajincov. Myslite rýchlejšie.

Foto SITA/AP
Dátum 22.01.2023

Opatrnosť a pomalé rozhodovanie v súvislosti s dodaním tankov typu Leopard 2 Ukrajine stojí životy ľudí, uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Na sociálnej sieti Twitter vyjadril svoju frustráciu v súvislosti s „globálnou nerozhodnosťou“ nad dodávkami zbraní Ukrajine. „Tak či tak pomôžete Ukrajine potrebnými zbraňami a uvedomíte si, že neexistuje iná možnosť na ukončenie vojny okrem porážky Ruska,“ napísal Zelenského poradca.

„Dnešná nerozhodnosť však zabíja viac našich ľudí. Každý jeden deň omeškania je smrťou Ukrajincov. Myslite rýchlejšie,“ vyzval. Podoľakove vyjadrenia prišli po vyhlásení amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v noci na sobotu uviedol, že „Ukrajina dostane všetku pomoc, ktorú potrebuje“. Biden tak reagoval na otázku, či podporuje Poľsko v súvislosti s vyslaním tankov Leopard 2 Ukrajine.

Vývozné povolenie na tanky nemeckej výroby Leopard 2 udeľuje Berlín. Krajiny, ktoré ich majú vo výzbroji, preto potrebujú jeho súhlas, ak sa rozhodnú poskytnúť ich inému štátu. Berlín s vyslaním týchto tankov Ukrajine stále váha. Niektoré krajiny sa možno rozhodnú poslať svoje tanky Leopard 2 na Ukrajinu bez ohľadu na to, či dostanú povolenie od Berlína alebo nie. Poľský premiér Mateusz Morawiecki už naznačil, že jeho vláda tento krok zrejme urobí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.