POÉZIA POHYBU

Let's move: Premieňame svoj talent na spoločenskú hodnotu

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 18.03.2019

Spája ich talent a šikovnosť, ale najmä pevná vôľa, sebazaprenie a túžba niečo dokázať. Pri našom prvom stretnutí boli odetí v kostýme tajomných asasínov a svojím vystúpením vyrazili dych okolostojacim divákom. Dokážu totiž kúsky, ktoré sú v očiach bežného smrteľníka často za hranicou chápania. Oni si však uvedomujú, že toto je len začiatok. Denne na sebe usilovne pracujú odhodlaní ponúknuť svetu omnoho viac.

Dva ciele

Je pomerne náročné vtesnať definíciu parkouru do krátkej vety. Jedným z mnohých spôsobov sú slová Davida Bella, ktorý ho opísal ako metódu tréningu prekonávajúc prekážky v mestskom aj prírodnom teréne. Dôraz sa kladie najmä na disciplínu, výdrž, presnosť, rovnováhu, kreativitu a priestorovú orientáciu využívajúc beh, skákanie, balansovanie či šplhanie. K parkouru neodmysliteľne patrí aj freerunning. V oboch prípadoch ide nielen o tréning tela, ale i mysle. A práve parkour, freerunning, akrobaciu a kaskadérske prvky ponúka vo svojich vystúpeniach agentúra Let's move. Počas svojho dvojročného pôsobenia prevažne na slovenskej a českej scéne združuje zaujímavé a talentované špičky v disciplínach, ktoré síce naberajú na popularite, ale stále sú v očiach širokej verejnosti tak trochu neprebádané. „V rámci spoločnosti Let's move máme dva hlavné ciele: chceme tvoriť zaujímavé pohybové predstavenia oslovujúce širokú verejnosť, čoho príkladom je i program Assassins, s ktorým momentálne vystupujeme. Radi by sme ukázali slovenské talenty v zahraničí a predviedli sa v historických objektoch – to je prostredie ako stvorené pre náš program a pohybovú aktivitu, ktorej sa venujeme. Ďalším veľkým cieľom je pretaviť pohyb na filmové plátno a poskytnúť naše kaskadérske schopnosti kvalitným režisérom,“ uviedol zakladajúci člen agentúry Let's move Dominik Souhrada. „Podstata tkvie podľa nás v tom, ako vie človek využiť svoj talent pre spoločnosť, akú jej prinesie hodnotu. My sme sa rozhodli ísť vlastnou tvorivou cestou a dať zo seba svetu to najlepšie.“

Sila spolupráce

Napriek tomu, čo títo mladí muži dokážu, sršala z nich počas nášho rozhovoru skromnosť a pokora. Kládli dôraz na to, že parkour a freerun je predovšetkým otvorený komunitný šport a hoci agentúra Let's move združuje talentovaných jednotlivcov, všetci majú aj vlastné aktivity, venujú sa športu či výučbe mladých talentov. Najdôležitejšia je totiž vzájomná spolupráca a transparentnosť v tom, čo robia. Kto teda tajomní asasíni sú a čomu sa venujú „v civile“? Akrobacia, streetworkout, kalistenika a handbalancing – to sú hlavné domény Michala Majkyho Barbiera, ktorý je okrem toho aj minuloročným majstrom sveta seniorskej kategórie vo fitnes mužov. O svoje skúsenosti a radosť z pohybu sa rozhodol podeliť založením Limitless Academy v Liptovskom Mikuláši. Akadémia združuje deti a mládež milujúcu pohyb a zaujímajúcu sa práve o parkour, freerunning a kalisteniku.

Juraj Mako Makový sa k parkouru dostal pred štyrmi rokmi, a to zhruba v čase, keď naňho na internete zapôsobil projekt Castel run, ktorého súčasťou bol i Dominik Souhrada. Mako sa venuje lezeniu a pohybu vo výškach bez istenia, trénuje mladé talenty a jeho vášňou je divadlo. Práve možnosť vystupovať pred veľkým počtom ľudí a spájať pohyb s divadlom považuje za svoj splnený sen. „Nie je to len o skákaní, každý do toho vnáša niečo iné. Na parkoure nemusíte splniť nijaký limit, ide o to, aby vás to bavilo, aby ste z toho mali radosť,“ dodáva. Na programe Assassins sa podieľa i Michal Pudko Púdela. Mladý Trenčan pôsobí momentálne v Prahe, podobne ako ostatní sa venuje trénovaniu mládeže a okrem freerunningu má skúsenosti i s gymnastikou a zápasením. Dôležitou súčasťou programu Assassins je Miloš Slemo Slemenský, a to najmä z hľadiska divadelného stvárnenia. Herca, pôsobiaceho momentálne v Mestskom divadle Trenčín, poznajú televízni diváci i zo seriálu Horná Dolná.

Od pieskoviska až k prvému oficiálnemu tímu, začínajúc v skupine pod názvom Freerun Slovakia, ktorá sa neskôr zastrešila značkou Born to Trick – to je osobná chronológia Dominika Souhradu, ďalšieho trenčianskeho rodáka. Po rokoch naberania skúseností v rámci trénovania a výučby pocítil túžbu venovať sa vystúpeniam a dať im čo najkvalitnejšiu podobu. A práve to stálo za zrodom agentúry Let's Move.

Ukázať sa svetu

Napriek svojej nedlhej histórii má agentúra Let's Move za sebou už niekoľko zaujímavých spoluprác. Zapojila sa do projektu producenta Petra Kerekesa Budujeme Slovensko, v ktorom spolu s Born to Trick predstavovali napríklad priestory niklovej huty v Seredi, jej stav a predispozície k využiteľnosti na rôzne formy tréningu. V súčasnosti prebieha spolupráca so seriálom Horná Dolná, kam si chalanov najímajú na predvádzanie rôznych kaskadérskych kúskov, ich ambície však siahajú ešte omnoho ďalej. „Na Slovensku žije množstvo zaujímavých ľudí, ktorí sa venujú pohybu a radi sa oň delia so svetom navôkol. Chceme týchto ľudí spájať, spolupracovať s nimi, posúvať pohyb dopredu. Chceme svetu ukázať, že naša malá krajina má svetu čo ukázať aj v rámci tejto formy prezentácie, chceme ukázať, akí šikovní ľudia žijú na Slovensku,“ uviedol Dominik. Pre laika je ťažké predstaviť si, kam sa v rámci pohybu môžu títo mladí muži ešte posunúť, čo viac môžu ukázať. „Vždy sa dá vyskočiť vyššie, ostať vo vzduchu dlhšie,“ uzavrel stručne Dominik.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.