POHLAVNÝ STYK V DÁNSKU BEZ JEDNOZNAČNÉHO SÚHLASU BUDE ZNÁSILNENÍM

"Odteraz to bude jasné - ak obe strany s pohlavným stykom nesúhlasia, tak ide o znásilnenie," uviedol vo vyhlásení pre médiá dánsky minister spravodlivosti Nick Häkkerup. Schválenie zákona označil za "medzník v oblasti rodovej rovnosti v Dánsku".

Foto PEXELS/ILUST. FOTO
Dátum 18.12.2020

KODAŇ 17. decembra (TASR/extraplus.sk) - Dánsky parlament prijal vo štvrtok zákon, podľa ktorého sa pohlavný styk bez predchádzajúceho súhlasu považuje za znásilnenie. Nový zákon nadobudne účinnosť 1. januára, informovala agentúra Reuters. Na základe novej legislatívy sa rozšíri definícia nedobrovoľného pohlavného styku. O znásilnenie išlo doteraz iba vtedy, ak páchateľ použil násilie, respektíve sa ním vyhrážal, alebo ak sa obeť nachádzala v stave, v ktorom sa nemohla brániť.

"Odteraz to bude jasné - ak obe strany s pohlavným stykom nesúhlasia, tak ide o znásilnenie," uviedol vo vyhlásení pre médiá dánsky minister spravodlivosti Nick Häkkerup. Schválenie zákona označil za "medzník v oblasti rodovej rovnosti v Dánsku". Z údajov ministerstva spravodlivosti vyplýva, že približne 11.400 žien je každý rok v Dánsku znásilnených, alebo sa ich pokúsia znásilniť.

Dánsko sa tak vo štvrtok stalo dvanástou  európskou krajinou, ktorá klasifikuje pohlavný styk bez súhlasu ako znásilnenie, uviedla ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Po presadení podobného zákona v susednom Švédsku v roku 2018 počet páchateľov odsúdených za znásilnenie stúpol o 75 percent, pripomína agentúra Reuters.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.