POHREBNÉ SLUŽBY SI PÝTAJÚ PRÍPLATKY STOVKY EUR ZA POZITÍVNYCH ZOSNULÝCH

Mnohé z pohrebných služieb si v súčasnosti pýtajú za pohreb či spopolnenie extrémne vysoké sumy. Ako dôvod uvádzajú zvýšené náklady spojené s prácou s Covid-19 zosnulými. V mnohých prípadoch sú tieto sumy aj o stovky eur vyššie.

Foto PEXELS
Dátum 25.01.2021

Zamestnancom pohrebných služieb spôsobuje obavy ochorenie Covid-19. Tí dodržujú prísne bezpečnostné pravidlá, aby sa sami nenakazili, čo však znamená pomerne výrazný nárast pohrebných nákladov. Jednou z nepríjemných povinností pozostalých je riešiť financie týkajúce sa pohrebu. V pandemických časoch to môže znamenať aj rôzne nepríjemné prekvapenia. 

Pohrebné služby si účtujú veľakrát aj o stovky eur viac a to len za to, že v úmrtnej správe je uvedená pozitivita zomrelého. Pri prevoze je potrebné nebohého previesť, čo si vyžaduje náklady na oblečenie zamestnancov. Riaditelia pohrebných služieb tvrdia, že takéto navýšenie sumy je úplne v poriadku, keďže robia všetko pre bezpečnosť vlastných zamestnancov. Vírus by pritom do niekoľkých dní po smrti už nemal byť nebezpečný pre okolie. "Stráca svoju replikačnú schopnosť, teda nie je možnosť, aby vlastne nageneroval dostatočné množstvo vírusových častíc. A na druhej strane, pacient, ktorý zomrel, už teda nedýcha a tie možnosti šírenia infekcie sú veľmi limitované," konštatoval riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Michal Palkovič. 

Zamestnanci sa chránia overálmi, rukavicami, respirátormi a majú zvýšenú dezinfekciu. Ďalšia položka, ktorá je výrazne nákladná je dianie pred pohrebom. To zahŕňa obliekanie či vystavenie. Michal Palkovič uviedol, že tam nevidí priestor na enormne vyššie náklady pre pozostalého. Podľa pohrebných služieb sú náklady opodstatnené, kým nie je potvrdené nulové infikovanie. Vyššie sú aj náklady na truhlu, veľakrát nie je možné požičať veko truhly, ktoré je bežné pri kremácii z dôvodu pozitivity klienta. Vyhláška hlavného hygienika, ktorá má riešiť štandardné postupy pre pohrebné služby, je vraj už vytvorená, len sa čaká na jej oficiálne zverejnenie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.