POLIACI DÔVERUJÚ KATOLÍCKEJ CIRKVI ČORAZ MENEJ

Reputáciu cirkvi v Poľsku poškodilo v poslednom čase niekoľko škandálov. Pápež František v polovici októbra odvolal poľského biskupa Edwarda Janiaka v súvislosti s obvineniami, že vo svojej diecéze kryl prípady pohlavného zneužívania spáchané kňazmi.

Foto AP
Dátum 18.12.2020

VARŠAVA 18. decembra (TASR/extraplus.sk) - Poliaci čoraz menej dôverujú katolíckej cirkvi. Vyplýva to z prieskumu poľského inštitútu CBOS zverejneného vo štvrtok, ktorý citovala agentúra PAP. Približne 41 percent Poliakov vníma pôsobenie cirkvi priaznivo, čo v porovnaní s údajmi zo septembra predstavuje osempercentný pokles. O šesť percent viac opýtaných ako v septembri, 47 percent z 1010 dospelých respondentov, vníma cirkev negatívne.  Tieto výsledky odrážajú prieskum inej agentúry zverejnený v novembri, v ktorom 40,4 percenta respondentov uviedlo, že cirkvi dôveruje. Pred štyrmi rokmi však tento názor zdieľalo až 58 percent opýtaných. 

Reputáciu cirkvi v Poľsku podľa agentúry AFP poškodilo v poslednom čase niekoľko škandálov. Pápež František v polovici októbra odvolal poľského biskupa Edwarda Janiaka, ktorého pred niekoľkými mesiacmi suspendovali z vedenia diecézy v meste Kalisz. Stalo sa tak v súvislosti s obvineniami, že vo svojej diecéze kryl prípady pohlavného zneužívania spáchané kňazmi. V máji tohto roku sa na internete objavil dokumentárny film Hra na schovávačku, ktorý zachytáva príbehy obetí dvoch pedofilných kňazov a príslušnú reakciu poľských cirkevných autorít - tá bola podľa tvorcov úplne nedostatočná. Bezprostredným nadriadeným oboch kňazov bol Janiak - najprv ako pomocný biskup vo Vroclavi a potom ako biskup v Kaliszi, kde pôsobil od roku 2012. V dokumente sa tvrdí, že kňazi obvinení z pedofílie zvyčajne neboli za svoje konanie potrestaní a často boli len presunutí do iných farností.

Okrem toho sa od októbra po celom Poľsku pravidelne konajú protesty proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu. Rozhodnutie tamojšieho ústavného súdu totiž 22. októbra ešte viac sprísnilo zákon o interrupciách, ktorý už aj tak patril k najprísnejším v Európe. Účastníci protestov vyjadrujú aj hlbokú nespokojnosť s katolíckou cirkvou a s ňou spriaznenou vládnucou konzervatívno-nacionalistickou stranou Právo a spravodlivosť (PiS).

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.