POLIACI ŽIADAJÚ OD NEMCOV REPARÁCIE VO VÝŠKE 1,3 BILIÓNA EUR

Poľská pravicová vláda trvá na tom, že Nemecko krajine dlží reparácie za rozsiahle škody spôsobené počas II. svetovej vojny, zatiaľ čo Berlín tvrdí, že zasiahnutým krajinám, vrátane Poľska, vyplatil kompenzácie a túto otázku považuje za uzavretú.

Foto SITA/AP
Dátum 03.10.2022

Poľský minister zahraničných vecí v pondelok podpísal oficiálnu diplomatickú nótu, ktorou krajina žiada Nemecko o vyplatenie reparácií vo výške 1,3 bilióna dolárov za škody spôsobené nacistickou okupáciou počas druhej svetovej vojny.

Zbigniew Rau zároveň uviedol, že dokument odovzdajú nemeckému ministerstvu zahraničia. Minister pritom nótu podpísal deň pred stretnutím s nemeckou rezortnou kolegyňou Annalenou Baerbock, ktorá pricestuje do Varšavy na bezpečnostnú konferenciu.

Rau podľa vlastných slov v nóte vyjadril svoj pohľad na to, že by dve strany mali „bezodkladne“ podniknúť kroky týkajúce sa vplyvov nemeckej okupácie z rokov 1939 - 1945 „trvalým a komplexným, právne záväzným a tiež materiálnym spôsobom“. To by podľa neho malo zahŕňať reparácie i riešenie problému vyrabovaných umeleckých predmetov a archívov.

Poľská pravicová vláda trvá na tom, že Nemecko krajine dlží reparácie za rozsiahle škody spôsobené počas vojny, zatiaľ čo Berlín tvrdí, že zasiahnutým krajinám, vrátane Poľska, vyplatil kompenzácie a túto otázku považuje za uzavretú.

Na 83. výročie vypuknutia druhej svetovej vojny, 1. septembra, poľská vláda predstavila rozsiahlu správu o škodách, ktoré odhadla na 1,3 bilióna dolárov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.