POLÍCIA: KVÔLI DEZINFORMÁCIÁM ĽUDIA UMIERAJÚ

Policajti vraj získali informácie, podľa ktorých sa pacienti infikovaní ochorením COVID-19 v ťažkých zdravotných stavoch priznávali, že sa nechránili a nedali sa očkovať z dôvodu viery v šírené dezinformácie.

Foto TASR/Jaroslav Novák
Dátum 10.01.2022

Policajný zbor SR v uplynulom roku prostredníctvom webu „Hoaxy a podvody - Polícia SR" vyvrátil celkom 189 hoaxov. Ako sa ďalej uvádza v Správe Policajného zboru o dezinformáciách na Slovensku v roku 2021, 151 z nich sa týkalo pandémie koronavírusu.

„Hlavnou dezinformačnou témou v Slovenskej republike je druhý rok po sebe ochorenie COVID-19. Pestrosť šírených hoaxov v súvislosti s touto témou sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšila," konštatuje polícia. Medzi hlavné dezinformačné naratívy v uplynulom roku podľa Policajného zboru patrili napríklad tvrdenia, že očkovanie je škodlivé, neúčinné, zbytočné alebo zdravie a život ohrozujúce, že situácia s pandémiou nie je vážna a štátne inštitúcie preháňajú alebo, že pandémia je tajným plánom mocných na ovládnutie alebo vyhubenie ľudstva.

Dezinformácie podľa polície spôsobili v roku 2021 aj smrť osôb, ktorých počet nie je možné presne ustanoviť. Policajti tiež získali informácie, podľa ktorých sa pacienti infikovaní ochorením COVID-19 v ťažkých zdravotných stavoch priznávali, že sa nechránili a nedali sa očkovať z dôvodu viery v šírené dezinformácie. „V jednom z prípadov bol dosiahnutý extrémny bod, keď nezaočkovaný pacient v kritickom stave pred napojením na pľúcnu ventiláciu výhražne prikazoval zdravotníkom, že si neželá byť očkovaný, pričom o niekoľko dní zomrel," dodala polícia.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.