POLITICKÁ PRAX ČAPUTOVEJ

Niečo iné je viesť boj proti pezinskej skládke a niečo iné je vrcholná politika

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 28.05.2019

Nastupujúca nová prezidentka SR Zuzana Čaputová sa nedávno vyjadrila, že je skúsená a má už nejaké skúsenosti z profesionálnej praxe. To je v poriadku, ale moja otázka znie:Aké skúsenosti z pôsobenia vo vrcholnej politike už má? Ani prezident USA Donald Trump nemal veľa skúseností vo vrcholnej politike pri nástupe do úradu amerického prezidenta po tom ako vyhral voľby nad Hillary Clintonovou v roku 2016. Niečo iné je viesť boj proti pezinskej skládke a niečo iné je vrcholná politika. Aj človek, ktorý nepôsobil vo vrcholnej politike môže samozrejme vykonávať funkciu prezidenta alebo prezidentky, ak vyhrá demokratické voľby. Pritom za skúseného politika by mali človeka označiť ľudia, prípadne diplomati, ktorí môžu do istej miery  vidieť a posúdiť ako daný politik pôsobil alebo pôsobí v nejakých verejných funkciách.a nie samotná osoba, ktorá označí seba. Reprezentovať záujmy mladých ľudí znamená reprezentovať aj mladých kresťanov, ktorých je na Slovensku aj medzi mladými veľa. Otázne je koľko takých mladých skutočných kresťanov vyjadrilo podporu a dalo hlas pri voľbách práve pani Zuzane Čaputovej...

Polarizovanie spoločnosti

Prezident na Slovensku je funkcia veľmi zodpovedná a vyjadrenia o krutosti a nenávisti od niektorých ľudí počas kampane svedčia niekedy o polarizácii spoločnosti. V takých prípadoch je potrebné sa zamyslieť prečo a čim takáto osoba polarizuje spoločnosť. Polarizácia spoločnosti nezmizne hneď zvolenim jednej osoby za prezidentku, ale už teraz vidíme, že aj táto osoba polarizuje slovenskú verejnosť, ktorá je už aj tak dosť polarizovaná inými. Áno je pravda, že aj prezident Trump polarizuje spoločnosť svojím pôsobením a dokonca veľmi. Ale zároveň veľa ľudí vníma,  že obhajuje aj národné záujmy.a  že dosiahol aj konkrétne výsledky. Dôkaz o tom vidíme aj pri napätej situácii s Iránom v tom, že aj keď napríklad niektorí poradcovia prezidenta (ako napr.John Bolton) a ľudia z okolia prezidenta by chceli vtiahnuť prezidenta hneď do vojny s Iránom, tak Trump všetko zvažuje z viacerých strán a na základe toho sa rozhoduje. Iste, aj on urobil veľa chýb, čo mu niektorí zazlievajú, ale je to aj otázka aké má ktorý človek ego. To sa dá práve pekne posúdiť aj na základe vyjadrení, prípadne rozhodnutí tej ktorej osoby.

Nezávislá?

Zdržanlivosť,úprimnosť a spravodlivosť by mali byť u každého prezidenta hocijakej demokratickej krajiny samozrejmosťou.

O nadstraníckosti prezidenta sme sa presvedčili napríklad v Poľsku, kde prezident Andrzej Duda aj napriek tomu, že bol (predtým ako sa stal prezidentom Poľska) kandidátom vládnucej poľskej strany Právo a spravodlivosť(PiS), vo funkcii prezidenta často pôsobí pri rozhodnutiach  nezávisle, pričom sa tak dostáva do sporov práve so stranou, ktorá ho na funkciu prezidenta nominovala.

Áno pani Zuzana Čaputová  oficiálne vystúpila z mimoparlamentnej  strany Progresívne Slovensko, ktorej bola členkou.Ale bude tiež zaujímavé sledovať či si vo funkcii prezidentky a aj pri rozhodovaniach ako prezidentka zachová skutočnú nadstraníckosť a či sa nebude prikláňať a vyjadrovať podporu ako prezidentka nejakému politickému subjektu. V tomto sa necháme prekvapiť. Uvidíme či milo alebo nemilo.

(Autor je lektor anglického jazyka a pracuje ako vychovávateľ v Centre pre deti a rodiny v Bratislave)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.