POLITOLÓG LENČ: MATOVIČ JE PROFESIONÁLNY DEŠTRUKTOR, DOKÁŽE ZNIČIŤ VLÁDU AJ SÁM
Medzi dvoch najväčších podporovateľov Matovičovej deštrukcie štátu zaradil politológ Jozef Lenč Richarda Sulíka ako jeho aktívneho konkurenta a pasívneho aktéra Eduarda Hegera, ktorý toho Matovičovi veľa dovolil.
Pádu vlády Eduarda Hegera predchádzali mesiace plné konfliktov, kríz a hádok. Spoločnosť od politikov počúva rôzne scenáre o vinníkoch a rozvracačoch koalície. Politológovia však pád vlády pripisujú viacerým aktérom, situáciám a okolnostiam.
Za jeden z najväčších vládnych neúspechov považujú politológovia rozpad koalície a odchod SaS do opozície. Podľa politológa Jozefa Lenča bola však kríza v koalícii už od začiatku a táto vláda už nemá budúcnosť.
Keď si Slováci budú spomínať na obdobie po februári 2020, budú si skôr pamätať neúspechy najskôr Matovičovej a neskôr Hegerovej vlády. A to napriek tomu, že OĽaNO naďalej verejne tvrdí, že táto vláda bola pre Slovensko výborná a za jej pád hnutie a jej členovia nenesú vinu. „Niečo pozitívne sa určite počas tejto vlády dá nájsť. Žiaľ, ľahko sa na to zabúda, pretože je to zatienené tým, čo koalícia robila a čím sa prezentovala,“ povedal politológ Jozef Lenč. „Nedá sa povedať, že krízy nezvládla, no zvládala ich pomaly a ich dôsledky boli teda väčšie než v iných štátoch,“ dodal.
„Celé obdobie fungovania aktuálnej vlády nemalo zmysel. Priniesla skôr zníženie slušnosti v politike a dôvery v politiku,“ uviedol politóg Lenč. Okrem vnútrokoaličných káuz nezvládla aj mnohé situácie, ktoré zaťažovali Slovensko a jeho obyvateľov.
Dve veľké chyby prišli zo strany vlády aj v posledný deň jej pôsobenia. Bez nich by podľa Lenča možno k hlasovaniu o nedôvere ani neprišlo. „Prvou je nepodanie demisie Igorom Matovičom a druhou je to, že Boris Kollár prišiel v kľúčovom čase o troch poslancov, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o odvolaní vlády,“ vysvetlil.
Mnoho opozičných poslancov pripisuje pád vlády jednému exministrovi, a to Igorovi Matovičovi. Bol súčasťou väčšiny koaličných sporov a jeho správanie vyústilo až do demisie a odstúpenia z pozície premiéra. „Keď je niekto profesionálny deštruktor, dokáže zničiť vládu aj sám. K tomu, aby sa mu to podarilo, však musí mať partnerov, ktorí mu to dovolia,“ uviedol Lenč.
Medzi dvoch najväčších podporovateľov Matovičovej „deštrukcie“ štátu zaradil Richarda Sulíka ako jeho aktívneho konkurenta a pasívneho aktéra Eduarda Hegera, ktorý toho Matovičovi veľa dovolil. Okrem toho podľa neho zlyhali aj iní politici. „Keby Veronika Remišová nebola taká neschopná predsedníčka, že jej poslanci odišli do SaS a keby Boris Kollár neuvažoval počas pôsobenia vo vláde nad novými manželkami, vláda vôbec nemusela padnúť,“ povedal Lenč.
Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.
DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.
UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.