POLITOLÓG: SMER UŽ DOBEHOL HLAS, FICO JE AUTENTICKEJŠÍ

Martin Slosiarik: Robert Fico je podstatne viditeľnejší ako predseda Hlasu Peter Pellegrini. Ako keby na seba strhol pozornosť v rámci opozičného spektra. Nastoľuje témy, kritizuje, čo sa týka vyšetrovania káuz.

Foto SITA/AP
Dátum 15.09.2021

Približne rok od zaregistrovania strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) sa ňu dotiahla strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Podľa sociológa Martina Slosiarika sa Smer-SD štatisticky vyrovnal lídrovi voličských preferencií už teraz. Ako povedal Slosiarik agentúre SITA, ukázal to prieskum, ktorý urobila agentúra Focus pre televíziu Markíza. Výskum sa uskutočnil od 1. do 7. septembra formou osobných rozhovorov na vzorke 1002 respondentov. Podľa výsledkov prieskumu by Hlas-SD volilo 18,5 percenta opýtaných. Interval spoľahlivosti bol v rozmedzí od 15,4 do 21,5 percenta. V poradí druhý Smer-SD by volilo 14,4 percenta opýtaných a interval spoľahlivosti bol od 11,6 do 17,1 percenta opýtaných. Slosiarik na otázku, či je reálne, že Smer-SD predbehne v popularite Hlas-SD, odvetil, že čisto štatisticky sa elektoráty Hlasu-SD a Smeru-SD už prekrývajú.

„Zo štatistického hľadiska sa to deje už dnes, aj keď nepredpokladám, že to tak reálne je. Zatiaľ aj iné prieskumy ukazujú také poradie, že prvý je Hlas a potom nasleduje Smer,“ vysvetlil sociológ. V porovnaní s prieskumom Focusu z júna tohto roka vidno, že Hlas-SD poklesol o 3,1 percenta a Smer-SD si polepšil o 2,4 percenta opýtaných. Podľa Slosiarika podrobnejšie údaje ukazujú, že podiel pôvodných voličov Smeru-SD na elektoráte Hlasu-SD klesá.

Slosiarik upozornil, že nárast podpory Smeru-SD je kontinuálny. „Je to prítomnosťou Roberta Fica vo verejnom priestore. Je podstatne viditeľnejší ako predseda Hlasu Peter Pellegrini. Ako keby na seba strhol pozornosť v rámci opozičného spektra. Nastoľuje témy, kritizuje, čo sa týka vyšetrovania káuz. Napríklad pri téme očkovania je pre túto časť politického spektra autentickejší Fico,“ zhodnotil sociológ. Podľa neho je očkovanie politickou témou a vidno, ako sa miera zaočkovanosti prejavila v táboroch jednotlivých strán. „Peter Pellegrini nemôže s touto témou tak efektívne pracovať ako Robert Fico. Nechcem to však preceňovať. Sú aj iné témy, prečo je Fico pre časť opozičného spektra autentickejší,“ doplnil sociológ.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.