POLITOLÓG: V PRÍPADE UVÄZNENIA KOTLEBU, MÔŽE UHRÍKOVA REPUBLIKA EŠTE RÁSŤ

Politológ Štefančík: Politici by sa nemali riadiť prieskumami verejnej mienky, pretože zodpovedný prístup v politike je „alfou a omegou“ dobrého spravovania vecí verejných.

Foto ARCHÍV MILANA UHRÍKA
Dátum 03.05.2021

Politici by sa nemali riadiť prieskumami verejnej mienky, pretože zodpovedný prístup v politike je „alfou a omegou“ dobrého spravovania vecí verejných. Pre agentúru SITA to povedal politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Reagoval tak na výsledky prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý pre televíziu Joj urobila od 24. do 28. apríla na reprezentatívnej vzorke 1 091 respondentov. Voľby by podľa prieskumu vyhrala strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 24,4 percenta hlasov.

Štefančík podotkol, že prieskumy môžu naznačovať istý trend, správni a rozumní politici by sa však nimi riadiť nemali. Rast politickej strany v priebežných meraniach verejnej mienky podľa neho závisí od momentálnych nálad voličov a tie sa aktuálne odrážajú od vplyvu protipandemických opatrení. „Ak sa opatrenia budú zmierňovať, ak sa bude viac ľudí očkovať, ak vakcíny zaberú a Igor Matovič (OĽaNO) nebude dávať najavo svoju výnimočnosť, vytvorí sa priestor pre rast vládnych strán,“ myslí si politológ.

Poukázal tiež na to, že voliči krajnej pravice si našli nový objekt záujmu v podobe politickej strany Republika. V prieskume dosiahla strana europoslanca a bývalého člena strany Kotlebovci - Ľudová strana naše Slovensko (ĽSNS) Milana Uhríka 3,3 percenta, pričom ĽSNS získala 3 percentá. Po prípadnom uväznení Mariana Kotlebu môže strana Republika podľa Štefančíka ešte preferenčne rásť.

Vládnemu hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) odovzdalo v prieskume svoj hlas 11,8 percenta voličov a obsadilo tak druhé miesto. Štefančík uviedol, že bude závisieť v prvom rade od správania a konania šéfa strany OĽaNO Igora Matoviča, či sa strana udrží na dvojcifernom čísle. „Ak sa Matovič stiahne do úzadia, nechá viac priestoru premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), nebude zbytočne vyvolávať konflikty a vláda sa tak bude môcť sústrediť na svoju prácu, viem si predstaviť, že niektorí voliči sa časom k OĽaNO vrátia,“ konštatoval.

Prieskum pre televíziu Joj zisťoval aj dôveryhodnosť vlády. Z jeho výsledkov vyplýva, že kabinetu dôveruje 33,7 percenta účastníkov prieskumu, kým nedôveru mu prejavilo 50 percent a 16,3 percenta opýtaných nevedelo na túto otázku odpovedať. Politológ však výsledky prieskumov o dôveryhodnosti vlády vníma ako nezmysel, ktorý slúži len „na pritiahnutie divákov k televíznym obrazovkám či k internetovým portálom“. Vysvetlil, že výpovedná hodnota týchto prieskumov je minimálna, keďže dôvera voličov k politikom sa odvíja od ich popularity. „Ak politik robí nepopulárne opatrenia, klesá mu aj dôvera. Naopak, keď sa rozhadzujú peniaze z helikoptéry, stúpa popularita a s ňou aj dôvera. Problém je v tom, že dobrý politik by nemal robiť populárne opatrenia, ale správne opatrenia a tie následne urobiť populá

MAĎARSKO: Orbán chce v Budapešti vybudovať pobočku prestížnej šanghajskej univerzity
„Chcú priviesť univerzitu, ktorá je skutočne vážnou univerzitou na medzinárodnej úrovni, ale jej charta vyžaduje, aby reprezentovala svetonázor čínskej komunistickej strany,“ uviedol primátor Budapešti Gergely Karácsony, ktorý avizoval, že sa proti tomuto plánu postaví.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.