POĽOVNÍCI DORUČILI PETÍCIU ZA ZACHOVANIE SVOJEJ ORGANIZÁCIE

Viceprezident SPK Alojz Kaššák: Štát na činnosť poľovníctva cielene finančne neprispieva. Poľovníci sa vďaka členským príspevkom samofinancujú a nezaťažujú štát ani občanov.

Foto youtube
Dátum 15.04.2021

Slovenskí poľovníci doručili do Národnej rady (NR) SR petíciu so 153-tisíc podpismi občanov za zachovanie organizovaného poľovníctva na Slovensku. Informoval o tom na brífingu Alojz Kaššák, viceprezident Slovenskej poľovníckej komory (SPK). Petíciu od SPK prijal predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina).

Kaššák pripomenul, že organizované poľovníctvo na Slovensku by sa malo dočkať novely zákona o poľovníctve. V minulom roku v gescii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vznikla pracovná skupina pre tvorbu legislatívnych a koncepčných materiálov v oblasti poľovníctva. Jediné riadne zasadnutie pracovnej skupiny sa uskutočnilo v lete minulého roka. Tam si jej členovia podrobne vydiskutovali a odsúhlasili východiská a zásady, z ktorých by mal nový zákon vychádzať. Realita je však úplne iná. Návrh zákona, ktorý bol predložený do vnútrorezortného legislatívneho procesu, je nielen v rozpore so závermi komisie, ale dokonca aj v rozpore s koncepciou rozvoja poľovníctva SR do roku 2030.Kaššák upozornil, že štát na činnosť poľovníctva ani SPK, ako organizácie s preneseným výkonom štátnej správy, cielene finančne neprispieva. Poľovníci sa vďaka členským príspevkom samofinancujú a nezaťažujú štát ani občanov, ktorí s poľovníctvom nemajú nič spoločné. Títo občania ale užívajú benefity, ktoré poľovníctvo zabezpečuje vo vidieckej krajine. Súčasný návrh zákona o poľovníctve a taktiež rýchle novely poslancov, ktorí poľovníctvu nerozumejú, ale zastupujú skupinu lobistov, podľa Kaššáka práve naopak zaťažuje štátnu správu poľovníctva kompetenciami, ktoré SPK zabezpečuje v súlade so súčasným zákonom z vlastných zdrojov, bez nároku na verejné financie a zaťažovanie daňových poplatníkov.

Kaššák podčiarkol, že dôvodom vyhlásenia petície bola obhajoba poľovníctva a zabránenie snáh úzkej skupiny samozvancov sledujúcich vlastné záujmy. Tí účelovo zavádzajú a zneužívajú politikov i verejnosť s tým, že zastupujú 63.000 poľovníkov. V skutočnosti ich zastupujú len niekoľko desiatok. Snažia sa o rozbitie súčasnej poľovníckej organizácie a vybudovaného fungujúceho systému. Viceprezident SPK dodal, že poľovnícka komunita a ľudia žijúci na vidieku si plne uvedomujú vážnosť situácie a devastačné dosahy zákulisne pripravovanej novely zákona o poľovníctve. Preto sú podpisy vyše 153.000 občanov v petícii silným hlasom aj voličov strán súčasnej vládnej koalície, ktorí tak jasne vyzvali politikov neničiť to, čo funguje.

MPRV SR ako ústredný orgán štátnej správy poľovníctva vníma podľa slov jeho hovorcu Daniela Hrežíka celospoločenský význam poľovníctva a jeho dôležitosť pre prírodu, krajinu a pre ľudí, ktorí v nej žijú. "Hlas 153.000 ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu za zachovanie poľovníctva, považujeme za silný prejav vôle občanov – poľovníkov aj nepoľovníckej verejnosti. MPRV pripravuje vládny návrh nového zákona, tento je ešte pred predložením do medzirezortného pripomienkového konania, počas ktorého bude priestor na predloženie a prerokovanie jednotlivých pripomienok. Evidujeme iniciatívu niektorých poslancov NR SR zmeniť platný zákon o poľovníctve formou poslaneckých návrhov. Je na zvážení NR SR, či v čase, keď sa už pripravuje nový zákon, má zmysel predkladať a prijímať čiastkové novely existujúceho predpisu," dodal Hrežík.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.