POĽSKO UDELILO GAZPROMU POKUTU 48 MILIÓNOV EUR

Poľsko je proti výstavbe plynovodu, ktorý má transportovať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more.

Foto archív
Dátum 03.08.2020

VARŠAVA 3. augusta (TASR/extraplus.sk) - Poľsko udelilo Gazpromu pokutu vyše 48 miliónov eur. Dôvodom je plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Poľský protimonopolný úrad UOKiK v pondelok uviedol, že udelil ruskému koncernu Gazprom pokutu 213 miliónov PLN (48,37 milióna eur) za to, že nespolupracoval pri konaní týkajúcom sa projektu Severný prúd 2. Poľsko je proti výstavbe plynovodu, ktorý má transportovať plyn z Ruska do Nemecka cez Baltské more. Podľa Varšavy projekt len posilní dominantné postavenie Gazpromu na európskom trhu s plynom. UOKiK skúmal projekt niekoľko rokov, pričom tvrdí, že spoločný podnik Gazpromu a piatich európskych firiem zodpovedných za výstavbu plynovodu naruší konkurenciu. Na čele konzorcia Severný prúd 2 je Gazprom, okrem toho sú jeho členmi Royal Dutch Shell, OMV, Uniper, Wintershall a Engie Energy. UOKiK už v roku 2019 udelil pokutu Engie Energy vo výške 40 miliónov eur za to, že firme neposkytla dokumenty a informácie týkajúce sa prípadu.

"Na začiatku tohto roka sme požiadali Gazprom, aby nám poskytol kontrakty, ktoré uzavrela jeho dcérska spoločnosť s ostatnými firmami financujúcimi výstavbu plynovodu Severný prúd 2. Spoločnosť nám tieto informácie neposkytla," uviedol šéf UOKiK Tomasz Chróstny vo vyhlásení a dodal, že podľa neho ide o obštrukciu, ktorej snahou je zabrzdiť prebiehajúce protimonopolné konanie. Podľa UOKiK konzorcium vzniklo bez súhlasu úradu. To, že Gazprom nebol ochotný spolupracovať pri vyšetrovaní, podľa šéfa UOKiK konanie sťažilo, ale nezastavilo. "Máme dostatok dôkazov a dokončíme našu analýzu," povedal Chróstny. Ak nakoniec UOKiK rozhodne, že konzorcium vzniklo protizákonne, úrad môže uložiť pokutu až do výšky 10 % ročného obratu firmy rovnako ako môže nariadiť predaj aktív alebo likvidáciu konzorcia.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.