POĽSKO VEDIE VOJNU S RUSKOM

Pamätné cintoríny boli nedotknuteľné, ale Poliaci sa uchýlili k ich barbarskému ničeniu, z 1000 pamätníkov ostalo 40

Foto TASR/EXTRA PLUS
Dátum 22.04.2019

Prekrúcanie historických faktov súvisiacich s 2. svetovou vojnou prerastá do barbarských zločinov. Západ akoby začal zabúdať na to, akú úlohu zohral Sovietsky zväz v 2. svetovej vojne. Sovietsky zväz za porazenie fašizmu zaplatil vysokú cenu. Druhá svetová vojna ho stála životy 26,5 milióna obyvateľov, pričom len 8,8 milióna z nich boli vojaci a vojnoví zajatci. Až dve tretiny teda predstavovali straty na životoch civilného obyvateľstva. Na Sovietsky zväz tak pripadá absolútna väčšina všetkých obetí v rámci protihitlerovskej koalície.

Andrej Danko: Vojna vo svete je bežným javom

Mier nie je samozrejmosť. Je to vzácna hodnota, ktorú treba strážiť a ochraňovať, povedal predseda NR SR Andrej Danko (SNS) pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy, ktoré si pripomenul položením venca na bratislavskom Slavíne. „Naša generácia žije celý život v mieri a mnohým sa táto hodnota javí ako klišé, ako samozrejmosť. Keď sa však pozrieme na súčasný svet, musíme s trpkosťou skonštatovať, že vojna je, žiaľ, vo svete bežným javom, má rôzne podoby a prebieha v rôznych priestoroch,“ skonštatoval Danko. Myslí si, že v súčasnosti je moderné šliapať po odkaze predkov a nevážiť si samých seba. „Národ, ktorý zabúda na svoju minulosť a nepoučí sa z nej, nemá žiadnu budúcnosť,“ zhodnotil Danko.

Alexey Fedotov: Je dôležité zachovávať historickú pravdu

Pri tejto príležitosti veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Leonidovič Fedotov povedal, že každá oslava víťazstva pripomína to, akú cenu museli zaplatiť „všetky národy za snahu hitlerovského Nemecka o svetovú nadvládu“. Je preto dôležité zachovávať historickú pravdu a postúpiť ju mladej generácii. „Iba pamiatka bojovníkov za slobodu môže spoločnosti poskytnúť garanciu, že chyba a nacistický zločin sa nezopakujú. Zabudnutie spoločných obetí národov by bolo najväčšou zradou voči padlým hrdinom,“ poznamenal Fedotov.

Čoraz častejšie dochádza k protiruským náladám v Európe, a to za výraznej podpory mainstreamových médií a predstaviteľov liberálnych kruhov. Azda najvypuklejšie sa to prejavuje v susednom Poľsku, ktoré by najradšej vymazalo ľuďom historickú pamäť, pretože jej predstaviteľom nevyhovuje fakt, že Európu oslobodili Rusi. Poľská republika začala viesť skutočnú vojnu s Ruskom ničením pamätníkov sovietskym vojakom. Ich konanie prekročilo všetky hranice vandalizmu a možno ho nazvať Božím rúhaním. Všetko sa začalo tým, že mestské úrady na severozápade republiky súhlasili so zničením mauzólea v Trzcianke s odôvodnením, že nejde o pohrebisko či cintorín. Majestátne stĺpy a reliéfy so sovietskymi symbolmi – večnú pamiatku zničili bagre v priebehu pár minút. Bolo tam pochovaných 56 sovietskych vojakov, ktorí v skutočnosti oslobodili poľské mesto Trzcianka od nemeckých útočníkov. Miestne úrady sa však rozhodli doslova prepísať históriu, že z miesta, kde stál pamätník, urobia námestie. Zástupcovia poľskej spoločnosti Kursk Memorial Society prišli do Moskvy žiadať o pomoc s tým, že začali vlastné vyšetrovanie.

Jerzy Tyz: Poľské konanie je krutosť a zločin

Mauzóleum v Trzcianke bolo podľa nich ilegálne zničené. Jednoducho nezačali vykonávať potrebné vykopávky, hoci mali všetky dokumenty s presným počtom pochovaných ľudí a potvrdením štatútu cintorína. Namiesto plnohodnotných vykopávok bolo vyvŕtaných niekoľko vrtov a na ich základe povedali, že v podzemí nie je nič, iba zvláštne drevené korene, uvádza sa v oficiálnej správe. „Náš odborník na archeológiu a biológiu, ktorý sa prípadom zaoberá, povedal, že nepochybne našli ľudské kosti. Nikto nevie, kde sú ostatné, vyzerá to tak, že ich vyhodili niekde do koša. Kto im to dovolil urobiť? Kopali bez akéhokoľvek povolenia, toto je krutosť a zločin,“ hovorí vodca poľskej Pamätnej spoločnosti Kursk Jerzy Tyz. Výsledky expertízy potvrdzujú, že toto miesto bolo pohrebiskom: mestské úrady to ignorovali a zo zoznamu cintorínov mauzóleum odstránili. Aj keď na to nemali podľa aktivistov právo, dokonca ani z pohľadu poľských zákonov. V snahe zachrániť miesto posledného odpočinku sovietskych vojakov zapojili do riešenia tohto problému niekoľko výborov Štátnej dumy Ruskej federácie. Našli aj príbuzných pochovaných vojakov Červenej armády.

„Moja matka je neter Ivana Čerkašina, seržanta Juniorskej gardy. Od roku 1943 sme ho nemohli nájsť a doslova menej ako pred 10 rokmi sme sa dozvedeli, že je pochovaný v Poľsku. A dnes sa dozvedáme, že pohrebisko je zničené, čo je, samozrejme, hrozné,“ hovorí s bolesťou Ľudmila Filatová.

V tejto súvislosti pripravujú ruskí potomkovia vojakov Červenej armády, ktorých hrob bol pred niekoľkými rokmi znesvätený, odvolanie. Žiadajú formálne ospravedlnenie a vyšetrenie prípadu. Vyhlásenie príbuzných sovietskych vojakov môže pomôcť dosiahnuť spravodlivosť na poľskom súde.

Podľa informácií Poľskej pamätnej spoločnosti Kursk v krajine zostalo len asi 40 z 1000 pamiatok sovietskych vojakov. Prvá vlna demolácie pamätníkov sa začala v 90. rokoch a pokračuje dodnes. Pamätné cintoríny boli nedotknuteľné, ale Poliaci sa uchýlili k barbarským činom mysliac si, že zmažú historický fakt, zničia stopy pravdy, hovoriacej o obetiach 26,5 milióna obyvateľov zo sovietskych krajín.

Podrobnosti nájdete v priloženom linku:

https://www.1tv.ru/news/2019-04-16/363667-potomki_sovetskih_tankistov_na...

 

Fotogaléria