POĽSKO ZAČALO MASÍVNY NÁBOR LEKÁROV Z UKRAJINY, SLOVENSKO NEROBÍ NIČ

Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku upozorňuje, že nielen v Česku, ale už aj v Poľsku sa snažia zdravotníkom uľahčiť prístup na pracovný trh. Slovensko zatiaľ nerobí vôbec nič. 

Foto Archív/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 11.12.2020

BRATISLAVA 11. decembra (SITA/extraplus.sk) - Poľsko začalo masívny nábor lekárov z Ukrajiny, Slovensko na získanie chýbajúcich zdravotníkov nerobí nič. V tlačovej správe to uviedla Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS). Tá upozorňuje, že nielen v Česku, ale už aj v Poľsku sa snažia zdravotníkom uľahčiť prístup na ich pracovný trh. To môže znamenať, že o Slovensko už nebudú zahraniční lekári javiť žiaden záujem. Stačí pritom podľa asociácie spraviť niekoľko jednoduchých zmien a alarmujúci stav s nedostatkom odborníkov by sa mohol zmeniť.

Poľsko sa rozhodlo zrušiť počas pandémie povinnosť uznávania diplomov pre ukrajinských a bieloruských lekárov. Ak ich kvalifikáciu odklepne poľský konzul, stačí im len dokladovať trojročnú prax a znalosť poľštiny. Aj jej výučbu pritom majú zadarmo. "Toto je pre zahraničných zdravotníkov veľká pomoc, pretože absolvovanie základného kurzu štátneho jazyka a následne nadstavbový kurz medicínskeho jazyka, stojí jednotlivca 1 500 eur," vysvetľuje Alona Kurotová z jazykovej školy iCan.

Slovensko by malo podľa Manuchekhra Burkhanova z MALnS tiež urýchlene prijať zmeny, ktoré by uľahčili zahraničným lekárom vstup do krajiny a etablovanie sa na trhu. Okrem nákladov na jazykové kurzy sú na Slovensku niekoľkonásobne drahšie aj skúšky, ktoré musia lekári z cudziny absolvovať. "Kým v Česku stojí táto skúška 120 eur, u nás je to 665 eur," vysvetlil. Minister zdravotníctva Marek Krajčí síce presadil dočasnú odbornú stáž obmedzenú na obdobie pandémie koronavírusu, žiaden zahraničný lekár ju zatiaľ neabsolvoval. "A Slovensko ich ani aktívne nevyzýva, aby sa na stáž hlásili," podotkla asociácia.

Okrem toho by sa podľa Burkhanova mohli vyčleniť prostriedky na získanie zahraničných špecialistov aj z rozpočtu. "Samozrejme, štát by si mohol stanoviť podmienky, za akých by kurzy či skúšky preplácal. A to napríklad počtom povinne odpracovaných rokov v slovenskom zdravotnom systéme. To znamená, že by zahraniční zdravotníci nemohli po skúškach odísť napríklad do susednej krajiny," dodal.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.