POĽSKÝ MINISTER: VSTUP UKRAJINY DO EÚ NESMIE UŠKODIŤ POĽSKÝM POĽNOHOSPODÁROM

Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus počas zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli vyjadril znepokojenie, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Európskej únie by spôsobil ťažkosti poľnohospodárskemu sektoru EÚ.

Foto youtube
Dátum 21.11.2023

Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus v pondelok vyzval Európsku Úniu, aby hľadala riešenia na ochranu poľských poľnohospodárov v spojitosti s ťažkosťami, ktoré by sa mohli vyskytnúť po vstupe Ukrajiny do EÚ. TASR správu prevzala z agentúry PAP. Telus počas zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli vyjadril znepokojenie, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Európskej únie by spôsobil ťažkosti poľnohospodárskemu sektoru EÚ.

Poľský minister podľa svojich slov absolvoval stretnutia s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), kam okrem Poľska patria aj ČR, Maďarsko a SR, i s tzv. krajinami v prednej línii, ktoré sú ovplyvnené v spojitosti s vývozom poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny (Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko). Tieto rokovania sa podľa Telusa zameriavali na možný vstup Ukrajiny do EÚ.

"Sú to výzvy pre poľnohospodárstvo EÚ," povedal. "Musíme hľadať také riešenia, aby to neuškodilo európskemu poľnohospodárstvu. Aby vstup Ukrajiny do EÚ neškodil našim poľnohospodárom – poľským alebo tým v ďalších krajinách prednej línie," povedal. Ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ takisto rokovali o prevoze ukrajinského obilia cez územie Únie. Jednostranné embargá na tieto produkty, ktoré zaviedli Poľsko, Maďarsko a SR podľa Telusa potvrdili, že takýto prevoz sa dá uskutočniť. Tiež uviedol, že mnohé členské krajiny EÚ neverejne súhlasili s jeho postojom, a vyjadril presvedčenie, že EÚ zo situácie vyvodí závery a vytvorí systém na úrovni Únie s cieľom zaistiť prísun ukrajinského tovaru na tie isté trhy ako pred začiatkom vojny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.