POMÁHAŤ A CHRÁNIŤ - KALIŇÁKA

Ladislav Bašternák údajne za 12 rokov od štátu prevzal takmer 16 miliónov eur

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 01.07.2016

Nejednému z nás prospeje, ak na pár dní odíde mimo svojej domoviny, aby si oddýchol od každodenných povinností. Mne veľmi dobre urobí, ak sa vyhnem prijímaniu informácií, čítaniu denníkov a pozeraniu televíznych novín. Od mediálneho priestoru som sa „odstrihla“ na deväť dní, ktoré boli zdraviu prospešné. Po návrate na Slovensko som zažila o to väčší šok, do akej divadelnej krajiny som sa vrátila.

Politickí herci

Samozrejme, v hlavnej úlohe hrá opäť herec Igor Matovič a vedľajšiu rolu prijal Richard Sulík (ktorému sa čudujem, že sa znižuje na Matovičovu úroveň). Do predstavenia je zapojené trio Ladislav Bašternák, Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Matovičov príbeh je postavený na nadmerných odpočtoch DPH, tzv. vratkách, ktoré získal s vládou spriaznený podnikateľ Ladislav Bašternák. Údajne za 12 rokov od štátu prevzal takmer 16 miliónov eur. Zápornými postavami sa stali Ján Počiatek a Robert Kaliňák, pretože svojou nečinnosťou kryli daňový podvod – jeden ako minister financií a druhý ako minister vnútra. Keďže Ján Počiatek je oficiálne už mimo politiky, všetko maslo na hlave má Robert Kaliňák. Na prvý pohľad sa zdá, že na šéfa slovenských policajtov útočia hlavní predstavitelia protiprávne, pretože vládnej štvorke ukázal dokumenty, a tá ho pri hlasovaní o odvolaní z funkcie ministra podržala. Na scéne sa však objavil istý Filip Rybanič, (asistent Jozefa Rajtára, poslanca NR SR), ktorý zároveň pracuje v Tatrabanke, a ten si čírou náhodou pozrel finančné transakcie Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka. Účty zradili tajomstvo, že ministrom prišli v rokoch 2014 a 2016 státisíce eur práve od Ladislava Bašternáka. Presne od toho Ladislava Bašternáka, ktorý v roku 2012 dokázal za 12 miliónov eur v hotovosti kúpiť sedem luxusných bytov v centre Bratislavy. Na otázku, ako je možné vyplatiť 12 miliónov v hotovosti, minister Kaliňák pohotovo a žoviálne povie, že „rok 2012 bol rokom kešu“.

Sebazaprenie vládnej štvorky

Ťažko povedať, ako vnímala príbeh s nejasným koncom vládna štvorka, keďže Andrej Danko predčasne opustil rokovanie koaličnej rady. Nevedno, či išlo o akt zbabelosti alebo deklarovanie sily. Verejným tajomstvom totiž je, že s osobou Roberta Kaliňáka na poste ministra vnútra mal problém predseda SNS už pred vstupom do vládnej koalície. Tak ako aj s ministrom financií. Zdá sa, že Robert Kaliňák je podstatne silnejší kaliber, ktorého môžu len ťažko predsedovia z koalície zosadiť. Béla Bugár musel len s veľkým sebazaprením obhajovať neobhájiteľné. Po koaličnom rokovaní predstúpil pred novinárov aj samotný premiér Robert Fico a bez akýchkoľvek emócií prečítal stanovisko vládnej koalície, ktorá údajne naďalej stojí za ministrom vnútra. Môj prvý dojem z premiéra bol, že ani on sám nie je presvedčený o tom, čo hovorí a do väčšej obhajoby ministra sa netlačil. O to prekvapivejšie boli jeho vystúpenia v televíznych diskusiách, keď do posledného dychu bránil svojho ministra. Pravda je, že Smer-SD je najstabilnejšia politická strana od svojho vzniku v roku 1999. Nepochopiteľné je však rozhodnutie úspešného trojnásobného premiéra, že pre jedného ministra je ochotný obetovať svoju brilantnú politickú kariéru, dobré meno štátnika a nakoniec i celú vládu a Slovensko. V divadelnom predstavení, ktoré rozohrali Matovič a Sulík, už nejde o nich. Treba mať na pamäti vyššie princípy, ktorými sú pravda, morálka a viera v príbeh so slušným koncom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.