POPRAVA SLOVENSKÝCH LESOV

Legálne sa u nás vyťaží 10 miliónov kubických metrov dreva, čo predstavuje 300-tisíc kamiónov. Koľko miliónov sa vyťaží nelegálne?

Foto PIXABAY
Dátum 22.05.2020

BRATISLAVA 22. mája (TASR/extraplus.sk) - V SR sa ročne legálne vyťaží takmer 10 miliónov kubických metrov dreva. Je to viac ako 300-tisíc kamiónov. Polovicu z toho predstavuje náhodná ťažba. Informovala o tom Andrea Settey Hajdúchová z organizácie Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko.

Náhodnú ťažbu lesníci neplánovali, ale museli ju vykonať, pretože v lese došlo ku kalamite či napadnutiu lykožrútom. Do tohto roka nebolo nutné náhodnú ťažbu vo väčšine prípadov nahlásiť okresnému úradu. Úradníci tak nemali povinnosť ju skontrolovať, približuje Settey Hajdúchová. Zmenila to novela lesného zákona a zákona o ochrane prírody a krajiny. Zaviedla sa tak povinnosť nahlasovať každú náhodnú ťažbu v chránených územiach s druhým alebo vyšším stupňom ochrany. Settey Hajdúchová však poznamenala, že na efektívnu kontrolu náhodnej ťažby by potrebovali úrady personálne aj materiálne posilniť.

Lesník Michal Filípek z WWF Slovensko skonštatoval, že slovenské právne predpisy nepoznajú trestný čin nelegálnej ťažby. Nie je ani jasné, čo všetko je nelegálne drevo. Polícia podľa Filípeka využíva najmä dva paragrafy Trestného zákona, a to krádež dreva a porušovanie ochrany stromov a krov. "Envirokriminalita sa spája s ekonomickou trestnou činnosťou a stratami príjmov pre štát či mestá a obce," podotkol.

Lesník poukazuje aj na to, že kým na Slovensku štátne lesy používajú papierové dokumenty na evidenciu ťažby, v Rumunsku vytvorili centrálnu elektronickú evidenciu prostredníctvom mobilnej aplikácie. Museli tiež najprv spresniť právne predpisy. "Ministerstvo životného prostredia SR ohlásilo, že plánuje vytvoriť mobilnú aplikáciu na kontrolu ťažby v lesoch. Pre jej efektívne využitie je centrálna evidencia povolení kľúčová," pripomína Filípek.

V strednej a východnej Európe vytvára WWF s Interpolom sieť odborníkov s cieľom zlepšiť odhaľovanie trestnej činnosti v oblasti lesného hospodárstva, uviedla Settey Hajduchová. Na projekte sa zúčastnilo šesť krajín, a to Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Francúzsko a Belgicko.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne