POPULARIZÁTOR VEDY

SK UNESCO prijíma nominácie na medzinárodnú cenu

Foto archív
Dátum 14.02.2017

BRATISLAVA 14. februára (TASR/Extra plus) – Slovenská komisia pre UNESCO (SK UNESCO) hľadá národného nominanta na medzinárodné ocenenie pre popularizátorov vedy. UNESCO – Kalinga cena sa udeľuje osobnosti, ktorá sa na vedeckom poli, ale i v oblasti médií výrazne zaslúžila o interpretáciu a zrozumiteľný výklad významu vedy pre spoločnosť, jej prínos pre verejné blaho i riešenie aktuálnych globálnych problémov.

Ako informuje web SK UNESCO, z každej krajiny môže byť na ocenenie nominovaný iba jeden kandidát. Odporúčať ho musí akadémia vied, vedecká inštitúcia alebo národná asociácia spisovateľov, novinárov alebo iných popularizátorov vedy. "V prípade slovenskej nominácie je možné predložiť návrh do 30. apríla, a to mailom na adresu unesco@mzv.sk," uvádza web SK UNESCO.

Mnohí doterajší držitelia Kalinga ceny boli vedcami v pravom slova zmysle, zatiaľ čo iní boli vyštudovaní žurnalisti, prípadne pracovali ako pedagógovia či spisovatelia. Niektorí tiež boli nositelia Nobelovej ceny. "Medzi predchádzajúcich laureátov patrí napríklad anglický evolučný biológ Julian Huxley, americká antropologička Margaret Meadová či moderátor a prírodovedec David Attenborough," pripomína portál SK UNESCO.