POSLANCI DNES BUDÚ ROKOVAŤ O NÁRODNOM PLÁNE OBNOVY

Robert Fico: Vidíte niekde sedieť spolu vládu, odborárov, Združenie miest a obcí, zamestnávateľov a rozprávať sa na túto tému? Nič také nie je. Vláda znova nemá nič pripravené.

Foto Archív
Dátum 24.09.2020

BRATISLAVA 24. septembra (SITA/extraplus.sk) - Dvanásta schôdza parlamentu dnes od 9:00 pokračuje šiestym rokovacím dňom. Zákonodarcom ostáva ešte prerokovať viac ako desať bodov. V druhom čítaní sa budú venovať novele zákona o odpadoch, vďaka ktorej by malo byť zálohovanie plastových fliaš a plechoviek spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022. Poslanci o navrhovanej novele rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

Plénum má dnes na programe aj zahraničnú a európsku politiku Slovenska v roku 2020. Predkladateľom návrhu je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Dokument reflektuje mimoriadnu situáciu v medzinárodných vzťahoch spôsobenú vplyvom globálnej pandémie. Slovenská republika sa v ňom zaväzuje naďalej presadzovať jasné smerovanie a posilnenie európskych a transatlantických vzťahov, podporovať multilaterálne riešenia globálnych problémov v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) a rozvíjať priateľské vzťahy so štátmi v súlade s princípmi Charty OSN.

O 12:00 sa začne mimoriadna schôdza k národnému plánu obnovy, ktorú iniciovala strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD). Najsilnejšia opozičná strana chce, aby parlament prijal stanovisko k tomuto dokumentu. Plán obnovy musí byť podľa predstaviteľov Smeru prijatý v širšom sociálnom dialógu. „Vidíte niekde sedieť za stolom vládu, odborárov, Združenie miest a obcí Slovenska, zamestnávateľov a baviť sa na túto tému? Nič také nie je. Vláda nemá pripravené nič,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) 21. júla po prílete zo summitu Európskej únie (EÚ), kde sa schválil rozpočet a fond obnovy po koronakríze, povedal, že Slovensko bude mať zo zdrojov EÚ v najbližších siedmich rokoch k dispozícii 34,1 miliardy eur. Premiér vtedy konštatoval, že z rozpočtu na roky 2014 - 2020 má Slovensko nevyčerpaných osem miliárd eur a pre nasledujúcich sedem rokov má v rámci rozpočtu EÚ k dispozícii 18,6 miliardy eur, pričom v rokoch 2021 až 2023 môže čerpať ďalšie európske fondy v sume 7,5 miliardy eur.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.