POSLANCI SUDCU ÚSTAVNÉHO SÚDU NEZVOLILI, VOĽBA SA BUDE OPAKOVAŤ

Keďže na voľbu kandidátov na sudcu ústavného súdu je potrebný trojpätinový súhlas všetkých poslancov, overovateľ hlasovania konštatoval, že zvolený nebol ani jeden z kandidátov. Voľba sa preto bude opakovať.

Foto TASR/JAKUB kotian
Dátum 20.06.2024

Poslanci parlamentu v stredu nezvolili nikoho z navrhovaných kandidátov na sudcu ústavného sudcu. Kandidátmi boli Anton Dulak, Martina Jánošíková, Michaela Králová, Zuzana Pitoňáková a Lívia Trellová. 

Nakoľko na voľbu kandidátov na sudcu ústavného súdu je potrebný trojpätinový súhlas všetkých poslancov, overovateľ hlasovania konštatoval, že zvolený nebol ani jeden z kandidátov. Voľba sa preto bude opakovať.

„Sudkyni Ústavného súdu SR Jane Laššákovej zanikla funkcia 30. septembra 2023. Národná rada SR navrhuje prezidentke dvojnásobný počet kandidátov na sudcu ústavného súdu, ktorých má vymenovať. V tomto prípade je potrebné zvoliť dvoch kandidátov,“ uvádza sa v materiáli.

Za sudcu ústavného súdu môže byť vymenovaný občan Slovenska, ktorý dosiahol vek aspoň 40 rokov, je bezúhonný, má vysokoškolské právnické vzdelanie a najmenej 15 rokov vykonával právnu prax. Jeho doterajší život a morálne vlastnosti taktiež musia byť zárukou, že funkciu sudcu bude vykonávať riadne.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.