POSLANCI VERZUS LEXA

Ľubomír Hlbočan: Amnestiu nemožno zrušiť nijakým právnym prostriedkom ani ústavným zákonom

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 30.05.2017

Poslanci slovenského zákonodarného zboru 5. apríla 2017 hlasovaním rozhodli o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara. Posledné slovo v tejto bezprecedentnej záležitosti má Ústavný súd SR. Práve táto inštitúcia dostala lehotu 60 dní buď rozhodnutie parlamentu potvrdiť, alebo znegovať a v tom prípade amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v uvedenej lehote nijaké stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Masívna mediálna kampaň

Konanie na Ústavnom súde SR sa začalo 6. apríla, prvým dňom tejto lehoty bol 7. apríl a jej posledným dňom je 5. jún 2017. Keďže ide o živú vec a prebieha súdne konanie, ústavný súd dodržiava primeranú mieru zdržanlivosti a verejnosť sa rozhodol informovať len v súlade s doterajšou praxou. Z uvedených dôvodov sa predstavitelia ÚS SR rozhodli momentálne nekomentovať či nezverejňovať obsah vyjadrení účastníkov konania ani detaily o ďalšom procesnom postupe. Ústavný súd vraj vynakladá maximálne úsilie, aby vo veci meritórne rozhodol v zákonom stanovenej lehote.

Do rozhodovacieho procesu v zastúpení občana SR Ivana Lexu sa pokúša vstúpiť advokát Ľubomír Hlbočan, ktorý v podaní z 5. mája 2017 žiada podľa čl. 129a Ústavy SR, aby Ústavný súd SR priznal postavenie vedľajšieho účastníka konania Ivanovi Lexovi ako občanovi SR, ktorého sa konanie môže dotýkať. Advokát Ľubomír Hlbočan pre Extra plus povedal, že podal podnet „najmä preto, že na základe masívnej mediálnej kampane, ktorá sprevádzala prijatie ústavného zákona, ako aj Uznesenie NR SR o zrušení amnestií, sa zapojili do obviňovania môjho klienta Ivana Lexu aj niektorí ústavní činitelia (podpredseda NR SR Béla Bugár, poslanci NR SR Ján Budaj, Igor Matovič, Erik Tomáš, ale aj prezident SR Andrej Kiska). Na základe týchto skutočností mám odôvodnený právny záujem v súlade so zásadami spravodlivého procesu a ochrany práv priznaných listinou základných práv a slobôd pre môjho mandanta“. Ako ďalej uviedol, zároveň v mene svojho klienta podáva podnet na odklad účinnosti Ústavného zákona č. 71/2017 Z. z. a s tým spojeného Uznesenia NR SR č. 74/2017 Z. z, ako aj na odklad účinnosti zákona č. 38/1993 Z. z. o organizácii ÚS SR. Prijatie zákonov č. 71 a 72/2017 považuje Ľubomír Hlbočan za protiústavné. Požaduje, aby boli podrobne preskúmané v súlade s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná v čl. 7 ods. 5 Ústavy SR. Uznesenie NR SR č. 74/2017 vylučuje účasť občanov SR, ktorí môžu byť dotknutí v procese. „Toto uznesenie, ktoré ruší vyhlásené amnestie po uplynutí 19 rokov bezprecedentne retroaktívne, považujem za rozpor so zásadami demokratického a právneho štátu, čím sa narušuje a mení materiálne jadro Ústavy SR, t. j. základné ľudské a občianske práva a princípy Ústavy SR,“ uviedol Hlbočan. Lexov advokát považuje upieranie zúčastniť sa občanom SR na procese a povoliť len účastnícke konanie zástupcovi NR SR a vedľajšiemu účastníkovi, v tomto prípade zástupcovi Ministerstva spravodlivosti SR a zástupcovi prezidenta SR, za porušenie ústavou garantovaných práv občanov SR.

O nás bez nás

Retroaktívne prijatie zákonov považuje Ľubomír Hlbočan za účelové a svojvoľne rušiace rozhodnutia platné 19 rokov. Podľa neho sa to nedá inak nazvať ako diktátom, akým bola napríklad Mníchovská dohoda – „o nás bez nás“. „V minulosti bolo trestné stíhanie vo veci trestných činov zastavené právoplatnými rozhodnutiami, ktoré mali aboličnú povahu, teda boli neadresné a boli určené všetkým občanom SR. Nepochybne aj Ivanovi Lexovi, ktorému žiadam priznať postavenie vedľajšieho účastníka v konaní. Amnestiu prezidenta nemožno zrušiť nijakým právnym prostriedkom ani ústavným zákonom a už vôbec nie uznesením NR SR,“ uzavrel Ľubomír Hlbočan.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.