POSLANCI ZARÁBAJÚ VIAC AKO 5-TISÍC EUR MESAČNE

V roku 2021 zarábajú poslanci NR SR vyše 5-tisíc eur mesačne, pričom výška ich platu závisi od miesta trvalého bydliska. Zarábajú tak päťkrát viac ako je primerná mzda na Slovensku. 

Foto SITA/NR SR
Dátum 10.05.2021

V roku 2021 zarábajú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky viac ako 5-tisíc eur mesačne. Výška ich platu sa však líši od miesta trvalého bydliska a od toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie. 

Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo, ide o trojnásobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok. Základný plat sa oproti minulému roku znížil, paušálne náhrady sa zvýšili. Platové pomery poslancov sú zverejnené na webe NR SR.

Na rok 2021 bol plat poslanca určený vo výške 3 060 eur. K tejto sume patria ešte paušálne náhrady. Pokiaľ je poslanec z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2 040 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2 380 eur. 


K platu sa pripočítavajú aj funkčné príplatky pre poslancov, ktorí sú vo vedení parlamentu alebo výborov. Tie ostali v rovnakej výške. Predseda parlamentu dostáva príplatok 497,91 eura, podpredseda NR SR dostáva 331,94 eura. Šéf parlamentného výboru má príplatok 165,97 eura a podpredseda výboru 82,99 eura.

Platy poslancov NR SR rieši zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. V parlamente pôsobí 150 poslancov, zriadených je 19 výborov NR SR.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.