POSLANCOM MOŽNO SKONČIA PRÁZDNINY SKÔR

Niektorí z poslancov sú na plánovanej dovolenke, iní premýšľaju, že zvolajú schôdzu parlamentu k novelám zákonov, ktoré prezidentka vrátila na opätovné prerokovanie.

Foto Tasr
Dátum 10.08.2020

BRATISLAVA 10. augusta (SITA/extraplus.sk) - Štyri koaličné kluby majú dostatok poslancov na zvolanie schôdze parlamentu k novelám zákonov, ktoré prezidentka Zuzana Čaputová vrátila na opätovné prerokovanie. Agentúre SITA to potvrdili predstavitelia klubov vládnych strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina, Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Teraz je na rozhodnutí predsedu parlamentu Borisa Kollára, či schôdzu zvolá. Predbežne sa hovorilo, že by sa poslanecké plénum mohlo zísť tento týždeň. Na prelomenie veta prezidentky je potrebných aspoň 76 hlasov poslancov zo 150-členného parlamentu. Koalícia disponuje dohromady 95 hlasmi.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš povedal, že počet poslancov nie je problém, ale záleží, kedy schôdza bude. „Skôr je otázka, či by nebolo fajn, keďže niektorí sú na dlhodobo plánovej dovolenke, aby sme to nechali na začiatok septembra. Aby sa každý poslanec mohol slobodne vyjadriť k zákonom, ktoré pani prezidentka vrátila,“ povedal agentúre SITA Šipoš. Predsedníčka klubu Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová poznamenala, že poslanci liberálov sa vedia zísť „v silnej zostave, ale nebude to na sto percent“. Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinsky uviedol, že na schôdzu vie prísť okolo 14 poslancov zo 17. Predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská povedala, že k dispozícii je desať poslancov z 12.

Zemanová odporučila, aby parlament opätovne rokoval len o zákonoch, ktoré prešli v zrýchlenom režime. To znamená o novele o elektronických komunikáciách a novele zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. O novele zákona o prokuratúre by sa mohlo podľa Zemanovej rokovať na začiatku septembra po dôkladnom zvážení námietok prezidentky Čaputovej. „Záleží, ako sa rozhodne predseda parlamentu,“ dodala Zemanová. Podľa Žitňanskej je v súvislosti so šírením koronavírusu potrebné dostať sa k telefónnym číslam ľudí, ktorí sa vracajú zo hraničia a „ide o jednu z vecí, ktorú by sme radi čím skôr schválili“.

Prezidentka Čaputová v piatok 31. júla oznámila, že vetovala tri návrhy zákonov. Jedným z nich bola novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorá má hygienikom umožniť získať od operátorov telefónne čísla navrátilcov z epidemiologicky rizikovejších krajín na Slovensko. Prezidentka tiež vetovala novelu zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Treťou vrátenou normou je novela o prokuratúre, ktorá zavádza nové pravidlá pri voľbe generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.