POSLANECKÉ KLUBY DOSTANÚ RAZ MESAČNE 4200 EUR

Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára, kedy limit výdavkov na jedného člena klubu je 35 eur mesačne. Po parlamentných voľbách vzniklo v parlamente šesť poslaneckých klubov, teraz je ich päť, keďže klub Za ľudí sa rozpadol.

Foto sita/jana BIROŠOVÁ
Dátum 06.02.2022

Poslanecké kluby budú dostávať z rozpočtu Kancelárie Národnej rady SR v tomto roku dohromady 4 200 eur za mesiac. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), kedy limit výdavkov na jedného člena klubu je 35 eur mesačne.

Najsilnejší vládny klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) získa mesačne 1 750 eur. Druhý najpočetnejší klub strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) dostane 910 eur. Sloboda a Solidarita (SaS) bude mať 665 eur. Klub Sme rodina dostane na účet 595 eur a klub strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) má nárok na 280 eur.

Po parlamentných voľbách vzniklo v parlamente šesť poslaneckých klubov. Teraz ich je päť. Klub Za ľudí sa rozpadol. Podľa rokovacieho poriadku parlamentu klub musí mať minimálne osem členov. Z pôvodných 12 poslancov klubu Za ľudí zostali iba štyria. Dvaja Miroslav Kollár a Tomáš Valášek pôsobia ako nezaradení. Ďalší šiesti vstúpili do klubu SaS.

Tak ako v parlamente stúpa počet nezaradených poslancov, tak klesajú výdavky kancelárie parlamentu na výdavky pre klub. Momentálne v parlamente pôsobí 30 nezaradených zákonodarcov. Tí na mesačný príspevok nárok nemajú. Nemôžu využívať servis klubu, majú však vlastné kancelárie na Západnej terase Bratislavského hradu. Kluby môžu poskytnuté financie využiť napríklad na nákup kancelárskych potrieb a materiálu, občerstvenia počas porád či nákup kvetov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.