POSTAVÍ SA TONY BLAIR PRED SÚD?

Bývalý britský premiér prednedávnom priznal, že invázia do Iraku bola vojnovým zločinom

Foto AP PHOTO/GERALD HERBERT
Dátum 05.07.2016

LONDÝN 5. júla (Extra plus) – Britskí poslanci chcú začať trestné stíhanie bývalého britského premiéra Tonyho Blaira v spojitosti s vyšetrovaním účasti Veľkej Británie vo vojne v Iraku. Ako uvádza denník The Guardian, jedným z opatrení proti Blairovi môže byť zákaz vykonávať funkciu predsedu vlády do konca života.

„Príčinou je, že vo vojne v Iraku zomrelo 179 britských vojakov a 150-tisíc civilistov. Blízky východ je v ohni a svet sa vysporadúva s teroristickou hrozbou,“ citujú noviny slová poslanca za Škótsku národnú stranu Alexa Salmonda, ktorý je iniciátorom vyšetrovania. O tom, či bývalého premiéra postavia pred súd, sa rozhodne po publikovaní správy o okolnostiach účasti Veľkej Británie vo vojenskej kampani NATO.

Samotný Blair sa pred časom priznal k zverstvám, ktoré napáchalo jeho a Bushove rozhodnutie poraziť Saddáma Husajna. Blair opakovane ľutoval svoje správanie a priznal, že invázia do Iraku bola „vojnovým zločinom“. Na otázku moderátora CNN Fareeda Zakariho, či bola vojna v Iraku chybou, odpovedal: „Ospravedlňujem sa za to, že som nemal správne informácie od spravodajskej služby. Taktiež sa ospravedlňujem za to, že sme vtedy nechápali, čo sa stane po odstránení vtedajšieho irackého režimu.“ Po tom, ako novinár skonštatoval, že vojna v Iraku bola hlavnou príčinou vzostupu Islamského štátu, Blair odvetil: „Je na tom niečo pravdy. Samozrejme, nemožno povedať, že tí z nás, ktorí odstránili Saddáma v roku 2003, nenesú žiadnu zodpovednosť za situáciu v roku 2015.“

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.