POVINNÉ NOSENIE RESPIRÁTOROV BY SA MOHLO ZRUŠIŤ NAJSKÔR KONCOM MARCA

Počas budúceho týždňa plánuje úrad namiesto zrušených vyhlášok vydať usmernenie hlavného hygienika SR pre organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok počas epidémie COVID-19 na Slovensku s odporúčacím charakterom.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 10.03.2022

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) na základe prijatého uznesenia vlády zverejnil vyhlášky týkajúce sa prekrytia dýchacích ciest, režimu na hraniciach, činnosti prevádzok a hromadných podujatí. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

S účinnosťou od 14. marca sa rušia vyhlášky, ktoré upravujú pravidlá pre činnosť prevádzok maloobchodu a služieb a organizáciu hromadných podujatí. Znamená to, že budú bez kapacitných obmedzení alebo obmedzení otváracích hodín. Povinnosť nosiť respirátor zostáva však naďalej zachovaná, týka sa to aj hromadných podujatí v exteriéri. Počas budúceho týždňa plánuje úrad namiesto zrušených vyhlášok vydať usmernenie hlavného hygienika SR pre organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok počas epidémie COVID-19 na Slovensku s odporúčacím charakterom.

Od pondelka už nebudú musieť nosiť respirátory počas vysielania moderátori v televíziách, či respondenti na tlačových konferenciách. Povinné nosenie respirátorov by sa mohlo zrušiť najskôr koncom marca. Ide o opatrenie, ktoré bude ešte po 14. marci na Slovensku platiť. Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ministerstvo bude pozorne sledovať vývoj šírenia koronavírusu a následne rozhodne, kedy by sa mohlo definitívne zrušiť povinné rušenie rúšok či respirátorov.

Zároveň sa od 14. marca ruší povinnosť preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR testu pri prílete na Slovensko z rizikových krajín. Návrh aktualizácie opatrení vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že k uvoľneniu opatrení pristupuje po zohľadnení aktuálnej epidemickej situácie, ktorá je charakterizovaná poklesom v počtoch prípadov naprieč vekovými skupinami, poklesom v počtoch výjazdov záchraniek a stabilizácie situácie v nemocniciach. Úrad verejného zdravotníctva sa s touto argumentáciou stotožňuje. Pri zhoršení či zlepšení epidemickej situácie sa operatívne podľa Račkovej pristúpi k úprave opatrení.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.