POŽIADAVKA NA OTVORENIE HRANÍC MEDZI SR A ČR

Predstavitelia Slovákov v ČR žiadajú postupné uvoľňovanie režimu na hraniciach, upozorňujú, že situácia v oboch krajinách v súvislosti s výskytom nového koronavírusu je porovnateľná 

Foto 
Dátum 05.05.2020

BRATISLAVA 5. mája (TASR/extraplus.sk) - Predstavitelia Slovákov v zahraničí, predovšetkým v Českej republike, sa obracajú na štátne orgány SR a ČR s požiadavkou na premyslené a opatrné, ale výrazné postupné uvoľňovanie režimu na vzájomných hraniciach. Upozorňujú, že situácia v oboch krajinách v súvislosti s výskytom nového koronavírusu je porovnateľná. Obyvatelia oboch krajín tak pre seba navzájom nepredstavujú hrozbu. O spoločnom vyhlásení k režimu na česko-slovenskej hranici TASR informoval predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí a riaditeľ Slovenského domu v Prahe Vladimír Skalský.

Zástupcovia zahraničných Slovákov apelujú na oba štáty, aby hľadali cesty, ako pri dodržaní dostatočných zdravotno-bezpečnostných opatrení zohľadniť ich situáciu. "Minimálnym krokom by podľa nás malo byť, aby variantnou možnosťou ku karanténe bol pri prechode hraníc aktuálny negatívny test na COVID-19," uvádzajú. Poukazujú pritom na výzvu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, aby občania v zahraničí zvážili cestu na Slovensko pre naplnené kapacity štátnej karantény. 

Za optimálny krok v strednodobom horizonte považujú tiež rokovanie o spoločnom zdravotnom priestore, čím by kontroly medzi štátmi neboli potrebné. Autori vyhlásenia upozorňujú na mimoriadnu previazanosť oboch štátov. "V Česku žije veľká slovenská menšina, na Slovensku česká, existujú desaťtisíce dvojakých občanov, ďalšie desaťtisíce občanov jednej krajiny žijú a pracujú alebo študujú v druhej, realitou je obrovské množstvo zmiešaných manželstiev a párov," vymenúvajú.

Uvoľnenie opatrení by podľa nich po umožnení dovoleniek v druhej z krajín pomohlo naštartovaniu ekonomiky či pendlerom. Zároveň upozorňujú na množstvo cezhraničných rodinných a osobných vzťahov, akademickú a vedeckú spoluprácu či dochádzanie do nemocnice.
Argumentujú tiež vyjadreniami epidemiológov, ktorí sú za otváranie hraníc za stanovených podmienok, napríklad s negatívnym testom. Absolútna väčšina z nich uvádza ako prioritu otvorenie hraníc Slovenska s Českom, dopĺňajú.

Pod vyhlásením sú okrem Skalského podpísaní aj predsedníčka Slovensko-českého klubu a šéfredaktorka časopisu Slovenské dotyky Naďa Vokušová, predseda Obce Slovákov v ČR Andrej Dan Bárdoš a predseda Združenia Slovákov v Prahe a šéfredaktor časopisu Korene Jaromír Slušný.

Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v nedeľu (3. 5.) uviedol, že by chcel od júla otvoriť hranice do susediacich krajín s ČR. Najďalej sú podľa neho rokovania so Slovenskom a Rakúskom.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.