PRE EÚ PRACUJE 60-TISÍC ZAMESTNANCOV A ICH PRIEMERNÝ PLAT JE 8 333 EUR MESAČNE

Babiš: Európsky parlament stál v roku 2018 Českú republiku 1,9 miliardy eur. V budúcom sedemročnom období 2021-2027 si naplánovali výdavky 87,5 miliardy eur, to znamená priemerne na rok 12,5 miliardy eur.

Foto AP
Dátum 26.06.2020

Český premiér Andrej Babiš vracia úder. Európska únia sa snaží spochybňovať čerpanie dotácií v súvislosti s Babišovou firmou Agrofert. On si dal tú námahu a na oplátku spočítal, ako hospodári EÚ. Výsledky hovoria o bohapustom šafárení.

Andrej Babiš: Prežil som tri hodiny na Európskom dvore audítorov, ktorý je podľa mňa najužitočnejšou inštitúciou EÚ, pretože kontroluje, či sa peniaze z rozpočtu EÚ míňajú účelne. A to sa údajne Komisii veľmi nepáči. Podľa mňa sa peniaze nemíňajú účelne a niektoré veci je potrebné zmeniť. Po rokovaní s Európskym dvorom audítorov som dokonca presvedčený, že sa v rámci európskych inštitúcií neskutočne plytvá a niektoré zistenia EUD považujem za škandalózne.

V roku 2018 predstavovali celkové výdavky EÚ 156,7 miliardy eur a výdavky na chod Európskych inštitúcií takmer 10 miliárd eur. Európsky parlament stál v roku 2018 Českú republiku 1,9 miliardy eur.

V budúcom sedemročnom období 2021-2027 si naplánovali výdavky 87,5 miliardy eur, to znamená priemerne na rok 12,5 miliardy eur.

Hospodárenie európskych štruktúr považujem za neuveriteľné. Trebárs to, že Európsky parlament zasadá v troch rôznych mestách, v troch rôznych štátoch - v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu. Všetci hovoria, že je to politický problém a je to napísané v zmluvách o EÚ. To je síce pekné, ale kvôli tomu máme sťahovať tisícky ľudí so všetkými papiermi každý mesiac vyše 400 kilometrov tam a späť? Vyhadzovať peniaze občanov EÚ za toto? Výrazných úspor by sa dosiahlo presťahovaním Európskeho parlamentu zo Štrasburgu do Bruselu.

Štrasburg stojí 114 miliónov eur ročne, čo je za 7 rokov 798 miliónov eur plus hodnota budovy zhruba 600 miliónov eur, takže za 7 rokov by sme získali vrátane predaja budovy 1,398 miliardy eur.

V Európskom parlamente je zamestnaných 14-tisíc ľudí, z toho v Luxemburgu pracuje 3-tisíc ľudí a stojí to ročne 15 miliónov eur a nájom cudzích plôch 14,4 milióna eur, takže takmer 30 miliónov eur ročne, čo je za sedemročné obdobie 210 miliónov eur. K tomu sa navyše stavia budova za 530 miliónov eur, takže zrušením by sa získalo 740 miliónov eur. Takže keby sa Európsky parlament presunul zo Štrasburgu aj z Luxemburgu do Bruselu, ušetrilo by sa 2,138 miliardy eur. V Európskych štruktúrach pracuje 60-tisíc zamestnancov a ich priemerný plat je 8333 eur mesačne. 

Na otázku, koľko je ich priemerný dôchodok, mi nevedeli dať odpoveď, možno nechceli. Keď robíte v Európskych štruktúrach, je potom váš dôchodok kráľovský. Komisia utráca za budovy 11 percent rozpočtu, to znamená asi jednu miliardu eur ročne.

A ďalšie neuveriteľné čísla. Na zahraničnú politiku, ktorá podľa mňa ani neexistuje, len občas niekoho vyzývame spoločnými deklaráciami, bez toho, aby nás veľké štáty brali vážne, sa míňa ročne 900 miliónov eur a zamestnáva 5-tisíc ľudí!

Predstavte si, že Komisia má budovy v Botswane a Gambii a tie sú od 2004 neobsadené. Taktiež v Južnej Afrike a na Kapverdách majú rezidencie neobsadené od roku 2012. Až teraz keď na to Európsky dvor audítorov upozornil, sa s tým niečo stane.

Skrátka, nešetrí sa. Parlament nie je schopný stavať na čas a z dôvodu šesťročného omeškania vzniknú dodatočné náklady na nájom vo výške 86 miliónov eur. V prípade Komisie je oneskorenie dokonca 15 rokov a dodatočný náklad 248 miliónov eur.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.