PRE PANDÉMIU JE OHROZENÝCH 30 PERCENT ZAMESTNANCOV

Najrekordnejšie mesiace v počte prírastkov zasiahnutých pracovných miest kvôli firmám, ktoré sa ocitli v problémoch, boli máj, jún a august.

Foto pexels/ilustračné foto
Dátum 21.12.2020

BRATISLAVA 21. decembra (SITA/extraplus.sk) - Počet ohrozených pracovných miest pre pandémiu na Slovensku medziročne vzrástol o 30 percent. V tlačovej správe to uviedla poradenská spoločnosť Bisnode. Kým počas celého minulého roka spoločnosť evidovala 21 648 ohrozených zamestnancov, do novembra tohto roka už išlo o 30 616 ohrozených zamestnancov.

Najväčší počet ohrozených firiem zaznamenala poradenská spoločnosť vo februári (1 084), teda pred vypuknutím pandémie, no zároveň aj v septembri (935) a júni (867). "Najrekordnejšie mesiace v počte prírastkov zasiahnutých pracovných miest kvôli firmám, ktoré sa ocitli v problémoch, boli máj (4 832), jún (4 683) a august (4 360), teda v obdobiach, kedy šírenie pandémie a opatrenia zo strany vlády naberali na obrátkach,“ tvrdí analytička Bisnode Petra Štěpánová. Podobná situácia je podľa nej aj v susednej Českej republike. Aj tam, podobne ako na Slovensku, narástol medziročne počet ohrozených pracovníkov o tretinu. Tam má obavu o prácu v dôsledku toho, že ich zamestnávateľ má problémy, až 61 300 občanov.

Poradenská spoločnosť Bisnode v uplynulých mesiacoch zaviedla vlastný tzv. korona index, v ktorom týždenne monitoruje stav ohrozených firiem a ohrozených zamestnancov. Popisuje pritom aktuálny vývoj v domácom firemnom prostredí, ktoré môže ovplyvniť budúcnosť ekonomiky a spoločnosti. Do skupiny ohrozených spoločností patria firmy, na ktoré bol vyhlásený konkurz, konkurzné či reštrukturalizačné konanie, spoločnosť sa nachádza v dočasnej ochrane alebo v likvidácii, pričom počet ohrozených zamestnancov predstavuje súčet ľudí, ktorí v uvedených podnikoch pracujú.

"Do konca novembra sme zaznamenali 7 894 prípadov takýchto ohrozených firiem, pričom za celý minulý rok sa v podobnej situácii nachádzal podobný počet spoločností (7 675). To, čo rekordne narástlo je však počet ohrozených zamestnancov. Z toho sa dá dedukovať, že do problémov sa dostali spoločnosti, ktoré u seba zamestnávajú väčší počet ľudí,“ upozornila Štěpánová.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.