PREČ S RADIKÁLMI

Francúzsko: Republikáni a Národný front chcú vyhosťovanie cudzincov, ktorí sa prejavujú extrémisticky

Foto archív
Dátum 14.05.2018

PARÍŽ 14. mája (TASR/Extra plus) - Francúzska konzervatívna strana Republikáni (LR) v pondelok odsúdila "bezmocnosť vlády" po ďalšom teroristickom útoku v krajine. LR súčasne vyzvala prezidenta Emmanuela Macrona, nech zvolá predsedov politických strán, aby spoločne definovali účinné opatrenia na boj proti terorizmu.

Člen vedenia LR Geoffroy Didier na tlačovej konferencii v Paríži v mene svojej strany navrhol, aby Francúzsko vyhosťovalo cudzincov, na ktorých tajné služby vedú spis kategórie S pre podozrenie z islamistickej radikalizácie alebo kvôli kontaktom s podozrivými osobami. 

LR chce tiež dosiahnuť, aby podnecovanie nenávisti bolo kvalifikované ako trestný čin, ktorý možno v prípade cudzincov trestať vyhostením či preventívnym zadržaním v prípade "domácich" radikálov, na ktorých sa vedie spis S.

Didier poznamenal, že Macron "systematicky odmieta tieto návrhy", aj keď majú podporu časti obyvateľstva. "Je to vari preto, že s nimi prišla pravica," poznamenala na tlačovej konferencii hovorkyňa Laurence Saillietová.

Predsedníčka Národného frontu (FN) Marine Le Penová uviedla, že najnovší útok v Paríži je ďalším dôkazom nedostatočnej ochrany francúzskych hraníc. "Aby sme sa chránili, nemôžeme dôverovať Európskej únii, ktorá za posledné tri roky nechala (do Európy) vstúpiť 1,5 milióna ľudí," vyhlásila Le Penová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Classique. 

Podľa nej vláda "hrá ruskú ruletu, keď nezosilňuje svoj protiteroristický arzenál". Dodala, že "sme vo vojne" a vo vojne platia osobitné pravidlá. Medzi nimi by podľa nej malo byť aj vyhosťovanie zradikalizovaných cudzincov.

Vo Francúzsku sa spisy kategórie S vedú na viac ako 10.000 osôb - ich presný počet je predmetom utajenia. Osoby, na ktoré sú tieto spisy vedené, nevedia o tom, že sú sledované tajnými službami. Podľa súčasných zákonov ich vyhostenie ani preventívna internácia nie sú možné, pričom podľa vlády by to mohlo mať pre boj proti terorizmu aj kontraproduktívne.

Diskusia na túto tému sa obnovila po sobotňajšom útoku v Paríži, pri ktorom mladý muž, ktorý sa narodil v Čečensku, ale v roku 2010 získal francúzske štátne občianstvo, nožom smrteľne zranil iného muža ďalšie štyri osoby zranil. Polícia útočníka zastrelila.