PREDSEDA PSN STOPKA: VLÁDU TREBA ODSTAVIŤ OD ŠTÁTNEJ MOCI

Milan Uhrík, predseda hnutia REPUBLIKA: Prvým krokom pre ochranu občanov je ukončenie vlád, ktoré drancujú štát, dohadzujú kšefty, mýtne tendre, kupujú predražené stíhačky či antigénové testy a tým ničia rozpočet aj životy ľudí v štáte. Treba týchto bláznov a mafiu vo vláde vymeniť. A potom si zvoliť tých, ktorí chcú ľudom dať možnosť normálne žiť.

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 12.02.2022

Občania SR zažívajú najdrastickejšie zdražovanie za posledných 17 rokov. Vlády Maďarska a Poľska začali s opatreniami takmer okamžite, slovenská vláda sa len nečinne prizerá na stav, ktorý predpokladá, že priemernú rodinu bude ročne stáť zhruba 1 300 eur. Aké navrhujete riešenie na zastavenie dvíhania cien?

Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia REPUBLIKA

Prvým krokom pre ochranu občanov a Slovenska je ukončenie vlád, ktoré drancujú štát, dohadzujú kšefty, mýtne tendre, kupujú predražené stíhačky či antigénové testy a tým ničia rozpočet aj životy ľudí v štáte. Ak bude vo vláde REPUBLIKA, možností je veľa a dá sa aj inšpirovať. Suverénna diplomacia by komunikovala so subjektmi, ktoré nám dlhodobo poskytujú stabilné dodávky energií. Nezaujímali by nás výkriky EÚ, ako nesmieme uzatvárať dlhodobé zmluvy s Ruskom. Rokovali by sme v prospech občanov, aby sa nemuseli ničoho obávať. Ceny energií a pohonných hmôt sú totiž bazálne pre cenotvorbu všetkých položiek. Európa sa vydala rôznymi smermi: zmrazovanie cien, zníženie daní, príspevky na energie, cielená pomoc atď. Zároveň ceny zvyšuje tzv. zelená transformácia. Zastropovanie nie je dlhodobo perspektívne, preto by sa mohlo ísť skôr cestou dočasného rušenia DPH na potraviny alebo znižovania DPH na benzín. Francúzsko oznámilo jednorazovú nezdaniteľnú platbu pre ľudí s nižšími príjmami a mimoriadny príspevok domácnostiam na zaplatenie energií. Nie je to ľahká situácia, ale je riešiteľná. Treba týchto bláznov a mafiu vo vláde vymeniť. A potom si zvoliť tých, ktorí chcú ľudom dať možnosť normálne žiť.

Roman Stopka, predseda strany Práca slovenského národa, PSN

Produkčné kapacity spoločnosti i zdrojová základňa prevyšujú dopyt po tovare. Zdražovaniu možno predísť systémovými opatreniami, pretože ide o následok nekompetentných, riadiacich hospodárskych postupov vedenia celej EÚ pod maskou kovidovskej pandémie. Tomu všetkému bol daný voľný prístup do vnútra Slovenskej republiky tým, že naši štátni predstavitelia sa ľahostajne stavali k otázkam zvrchovanosti a suverenity SR a slaboducho rozdávali, čo nevytvorili. Nesmieme zabúdať ani na „konštruktívny“ vplyv masmédií, ktoré pokojne ignorujú fakt, že na území Slovenska sú platy a dôchodky oproti nosným štátom EÚ beztak 3x menšie, zato ceny tovaru máme vyššie než európske, pri podstatne horšej kvalite, a povýšili to na európsky štandard. Navyše tu máme nespôsobilosť dnešnej vlády riadiť štát. Svedčí o tom aj jej doterajšia nečinnosť. Žiadna rada im nepomôže zlepšiť stav v štáte. Každú dobrú myšlienku zneužijú tak, ako to urobili vo volebnej kampani, keď sa zmocňovali cudzích programov len preto, že sa im javili pre verejnosť lákavé a pre nich tým propagačne výhodné. Ľudia sklamaní postupmi predošlej vlády uverili a dali im štátnu moc. Ich koalícia je dodnes presvedčená, že sľuby nič nestoja, a tak ich rozdávajú dôverčivým a naivným občanom ďalej. Dávať im rady nemá zmysel. Vedomosť im poskytnutá bude skompromitovaná ich neochotou uskutočniť ju až natoľko, že prejde do zoznamu nerealizovateľných utópií. Sú ochotní robiť len to, čo im udrží moc. Na takú zostavu je jediný liek. Odstaviť od štátnej moci a nahradiť politikmi ochotnými konať na prospech občanov, štátu a nie nejakej cudziny.

Robert Fico, predseda strany Smer-SD a poslanec NR SR

Zdražovanie sa začalo energiami, teplom a pokračuje cenami potravín. Znížiť DPH na vybrané potraviny je jednou z pomoci slovenským domácnostiam v čase krízy rapídneho zdražovania. V minulosti vláda pod vedením strany SMER – SD pristúpila k zníženiu DPH na vybrané potraviny, a preto – z dôvodu kladných skúseností s týmto opatrením – navrhujeme rozšíriť zoznam potravín so zníženou sadzbou DPH. Zároveň navrhujeme aj legislatívne zabezpečiť funkčný mechanizmus na kontrolu. Znížená DPH ako krátkodobé riešenie bude v konečnom dôsledku pozitívnym prínosom aj pre štátnu kasu. Zabráni sa nákupnej turistike do okolitých štátov, ktoré do cenotvorby zasiahli a v ktorých sú potraviny už dnes lacnejšie v porovnaní so slovenskými obchodmi. Máme tu však aj strednodobé a dlhodobé opatrenia, ktoré pomôžu aj slovenským poľnohospodárom a potravinárom. Niekoľko mesiacov hovoríme napríklad o navýšení spolufinancovania európskych zdrojov či priamej štátnej pomoci, daňovo-odvodovom zvýhodnení pre potravinárov a poľnohospodárov, znížení cien energií pre nich, ale aj zvýhodnenej úrokovej sadzbe cez Slovenskú záručnú a rozvojovú banku. Kým okolité krajiny podporujú svojich potravinárov, tí naši dostanú v aktuálnom období najmenšiu štátnu pomoc v histórii vôbec, čo potvrdila aj Potravinárska komora Slovenska. Vládna koalícia tak potvrdzuje nezáujem o slovenský poľnohospodársky a potravinársky priemysel, nezáujem o pomoc slovenským domácnostiam. Nečinnosťou vlády a ministerstva pôdohospodárstva sa nákupná turistika rozšíri aj do hlbších častí Slovenska. Okrem lacnejších potravín si totiž v Maďarsku alebo Poľsku natankujú aj lacnejšie palivo

Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany, SNS

Najdrastickejšie zdvíhanie cien v potravinách a energiách zažíva len Slovensko. V Maďarsku si zabezpečili plyn cez Srbsko. My sme odkázaní na Nemecko. Takisto v Maďarsku aj v Poľsku bojovali s obchodnými reťazcami tak, ako to navrhovala SNS, zdanili ich a dohodli s nimi pravidlá. Pokiaľ by sme boli vo vláde, pokračovali by sme v znižovaní DPH tak, ako sme znížili DPH na vybrané potraviny na 10 percent. Rokovali by sme s ruskou stranou, aby cez Maďarsko a Srbsko prichádzal plyn na Slovensko. Žiaľ, Sulík s Korčokom to minulý rok v Rusku nezvládli. Využívali by sme všetky svoje kontakty v Ruskej federácii, aby sme zmiernili energetické zdražovanie. Súčasne by sme nedovolili, aby Východoslovenskú energetiku v celom rozsahu ovládol nemecký koncern.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.