PREDVIANOČNÉ NÁKUPY

Niektoré prevádzky majú interné predpisy, umožňujúce tovar vrátiť do niekoľkých dní odo dňa kúpy

Foto archív
Dátum 14.12.2016

Rok čo rok sa nik z nás nevyhne predvianočnému nákupnému maratónu. Nejde len o darčeky pre rodinu a priateľov, ale aj o tovar s prívlastkom vianočný. Prezieraví zákazníci nakupujú s časovým predstihom. Nechcú prežívať sviatočné chvíle v nervóznej atmosfére hypermarketov. Žiaľ, práve im sa často stáva, že si do nákupných košíkov vložili vianočný tovar - čokolády a kolekcie z minuloročných zásob, ktoré sa do regálov dopĺňali medzi prvými. Aj v prípade, že uvádzaná trvanlivosť mnohých cukroviniek nie je prekročená (niekedy býva 18- až 24-mesačná), ich príchuť alebo konzistencia sa môže nesprávnym skladovaním zmeniť. Požiadajte pesonál obchodu o možnosť ochutnania vzorky, aby ste zistili, či sú tie „vaše" v poriadku.

A čo nákupy v poslednej chvíli? Ich výsledok môže byť neistý, zato zákazníkov oneskorencov tesne pred Vianocami potešia o poznanie menej zaľudnené predajne. Takisto ocenia zníženie cien vianočného tovaru za polovičné či dokonca dvojtretinové zľavy. Nie je vylúčené, že v posledný predvianočný deň či priamo 24. decembra sa vám podarí neobyčajne výhodne kúpiť živý či umelý vianočný stromček, elektrické sviečky, ozdoby alebo kolekcie. Nech už ste sa rozhodli čakať s nákupmi do poslednej chvíle alebo nie, je múdre ponechať si časovú rezervu na vrátenie nekvalitného tovaru a nezabúdať odkladať si pokladničné účty. Ak máte dobré skúsenosti s ochotou personálu a vedením predajne, snažte sa pri nákupe s nimi vopred dohodnúť o možnostiach prípadného vrátenia tovaru. Majte na pamäti, že predávajúci nie je povinný prijať bezchybný tovar späť. Preto nakupujme tam, kde je možná výmena nepoškodeného tovaru aj bez uvedenia dôvodu. Niektoré prevádzky majú interné predpisy, umožňujúce tovar vrátiť do niekoľkých dní odo dňa kúpy.

Zaručenú šancu na vrátenie daru do siedmich dní si zabezpečíte internetovým nákupom. Vyplýva to zo všeobecných predpisov určených pre zásielkové a katalógové formy predaja. Výber daru prostredníctvom internetu je praktický a neraz i lacnejší. Obdarovaní zásielku prijmú v stanovenom termíne na základe potvrdenej objednávky.