PREDVOLEBNÉ PIRUETY

O kreslá v slovenskom parlamente sa bude uchádzať až 25 politických strán

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 31.12.2019

Za smolu Slovenska možno považovať i skutočnosť, že sa musí stať obrovská tragédia, akou bol v decembri 2019 mikulášsky výbuch plynu v 12-poschodovej prešovskej bytovke s ľudskými obeťami, aby nás elektronické médiá prestali na pár dní obťažovať hlúpymi účelovými témami. Napríklad Kočnerovou Threemou alebo marketingovým ťahom silového rezortu, stíhajúceho dvoch lídrov vplyvných politických strán. Po pár dňoch sa však už tlač sústredila najmä na predvolebnú kampaň. O kreslá v slovenskom parlamente sa bude uchádzať až 25 politických strán! Pritom každému je jasné, že do NR SR sa z nich dostane iba šesť, maximálne osem. Chce sa mi otvorene povedať, že už v čase písania týchto riadkov pred koncom roka 2019 je všetko rozhodnuté, že krajina pod Vysokými Tatrami sa na slobodné voľby bude len hrať. Moderná technika, špičkové technológie sa v rukách gaunerov môžu aj dajú zneužiť podľa potreby či zadania. Nepostrehnuteľne.

Variant s úradníckou vládou

Tak či onak, Slovensko nečakajú dobré časy! Nosí sa však politická korektnosť, tak si špekulatívne preberme odhady... Podľa mňa sa teda patrí (ako prvý variant) spomenúť opätovné a už niekoľkonásobné víťazstvo strany Smer-SD, ktorej „prenasledovanie predsedu Fica a jeho trestné stíhanie viac pomôže než uškodí“. Vidí to tak politológ Ján Baránek.  Na zostavenie vlády však bude potrebovať okrem SNS i ďalšieho koaličného partnera, ktorý by nahradil vysublimovaný Most-Híd... Ak päťpercentnú hranicu prelezie Druckerova strana, Harabin alebo Chmelárovi socialisti, bolo by vymaľované. Ale... V prípade že nie, s Kotlebovou stranou zásadne a nahlas odmietol spolupracovať líder Peter Pellegrini. A to ani formou tichej podpory vládneho programu. V zázraky neverím a ani v prípade tohto výsledku by nezavládol v Slovenskej republike želaný pokoj a bratská láska. Scenár masových protestov by sa posunul z Česka cez rieku Moravu o kúsok na východ a už od apríla 2020 by sa masovo zapĺňali námestia v Bratislave, Košiciach i Banskej Bystrici protestujúcimi „milionármi“. Ale nesmieme opomenúť, že prezidentka Zuzana Čaputová môže pokojne rezignovať na obvyklý postup a zostavením vlády nemusí poveriť víťaza volieb.

Špekulujme ďalej o druhom variante. O tom, že by – na základe výsledkov volieb – ani jeden z blokov nedokázal zostaviť vládu. Tento stav by najviac potešil práve dočasnú nájomníčku Grasalkovičovho paláca. Manekýnka s najslabším prezidentským mandátom by si po prvý raz v histórii Slovenskej republiky mohla vyskúšať variant s úradníckou vládou. Posilnené prezidentské právomoci a vloženie sa do „prezidentských“ zmlúv by jej uľahčilo splnenie zadania i očakávaní od jej zahraničných tútorov a krstných otcov. Podpísala by Istanbulský dohovor bez súhlasu parlamentu či vlády, roztvorila by širokú pezinskú náruč migrantom a udelila najvyššie štátne vyznamenania Monike Tódovej z denníka N a špeciálnemu prokurátorovi Tomášovi Honzovi.

Ospevovaná zmena

Tretí variant prináša už vopred avizovanú i ospevovanú „zmenu“. Voľby vyhrajú liberáli a s pomocou kresťanských demokratov zostavia silnú koaličnú vládu ústavnej väčšiny. Obratom zrušia všetky sociálne opatrenia predošlej vlády, starobným aj invalidným dôchodcom škrtnú bez verejnej diskusie 50 percent z vyrátanej penzie a zvýšia ešte viac všetky spotrebiteľské ceny i poplatky za služby. Pri rozdeľovaní postov pre svojich vyhladovaných verných straníckych bratov z bratislavskej kaviarne i z regiónov, pri obsadzovaní lukratívnych pozícií rodinnými príslušníkmi a po prvých kolách rozdeľovania štátnych výdavkov či eurodotácií, sa sprosto a zúrivo rozhádajú. Vo všeobecnom spoločenskom chaose, počas predpokladaných sociálnych nepokojov potom vláda padne do roka a do dňa. V horšom prípade do 24 mesiacov.

Že je to bezútešné? Zabavme a rozveseľme sa teda radšej faktmi, ktoré sme postrehli už pri odovzdaní kandidačných listín. Pobavil úsmevný moment, pri ktorom sa na dvoch kandidátkach opakovali mená. Bývalý tenista Ján Krošlák sa chcel o priazeň voličov uchádzať aj cez SaS, aj cez OĽaNO. Ako uviedli noviny, nakoniec sa kandidatúry za sulíkovcov vzdal. JUDr. Eduard Bárány vysvetlil, že komisii doručil odvolanie včas, takže ho zaregistrovali. Druhý kandidát to však nestihol v termíne, a preto ho volebná komisia vyškrtla z oboch kandidátok. Viac ma však pobavili „nové tváre“ v politike. Pri ich predstavovaní 8. decembra 2018 v diskusnej relácii TA3 krasokorčuliarka Oľga Beständigová, ktorá sa dala pripísať na kandidátku demokratov (DS), len potvrdila svoju naivitu, hlúposť biomatky a úplnú neznalosť politického terénu. V minulosti sympatizovala s SaS aj s Procházkovou stranou Sieť a otvorene priznala aktuálnu volebnú piruetu: vraj nedostala inú ponuku, tak sa nechala zlanáriť deväťčlennou skupinkou utečencov od Sulíka.

Z tlčhubu tragéd

Z tlčhubu, lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča, sa v ostatných štyroch rokoch stal tragéd, takže povolal zabávača Jozefa Pročka, aby bolo v parlamente živo aj veselo. Samozrejme, že tento herec a zabávač zarábajúci celé desaťročie na Markíze a Pavlovi Ruskovi, ktorý v minulosti za honoráre verejne kortešoval, podporoval viacero politických subjektov a robil im kampane, ukázal už len to, že je viac hašterákom ako veselým bavičom. Pravičiar a mladý saskár (ako sám seba definoval), bloger a youtuber Ladislav Miko, známy pod prezývkou Zlý zajo (pripomínajúc hustou islamskou bradou a holou hlavou viac progresívca), postavil svoj politický program na nedôvere polícii, na potrebe kritického myslenia a na vyslovenej potrebe „dať Smer dolu!“ Vydarený štvorlístok dopĺňala speváčka Denisa Jánoška Sándor za Maďarskú komunitnú spolupatričnosť (MKS). Pôsobila pokojne a vyrovnane, no okrem túžby dostať do NR SR maďarskú menšinu a zabezpečiť rozvoj južného Slovenska z nej nevypadlo nič jasnejšie.

Veselo i vážne môže byť ešte aj okolo Harabina. Súhlas s kandidatúrou v parlamentných voľbách automaticky odstúpili prezidentskej kancelárii. Z funkcie sudcu najvyššieho súdu ho totiž musí odvolať prezidentka Zuzana Čaputová. „Jej rozhodnutie nič nezmení na kandidátke Štefana Harabina. Ovplyvniť to môže len jeho sudcovský post,“ vysvetlil Bárány. „Šrumec“ očakávam najmä preto, že kreatívni, dobre platení a všetkého schopní poradcovia musia prekryť Harabinov podnet na ústavný súd proti výsledku prezidentských volieb. Ústavný súd je už kompletný, no nad zásadnou otázkou s rozmermi svetového škandálu sa podivuhodne zavrela hladina tečúceho Dunaja i stojaté vody Zemplínskej šíravy...

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.