PREMIÉRI HEGER A FIALA ZDÔRAZNILI DÔLEŽITOSŤ JADROVEJ ENERGIE

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) a predseda českej vlády Petr Fiala zdôraznili dôležitosť jadrovej energie, ktorá predstavuje stabilný energetický zdroj. Cestu k energetickej stabilite vidia v kombinácii jadra a ďalších nízkoemisných energetických zdrojov.

Foto SITA/ANDREA MEZEIOVÁ
Dátum 11.11.2022

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) a predseda českej vlády Petr Fiala zdôraznili dôležitosť jadrovej energie, ktorá predstavuje stabilný energetický zdroj. Cestu k energetickej stabilite vidia v kombinácii jadra a ďalších nízkoemisných energetických zdrojov. Zhodli sa na tom v piatok na Európskom jadrovom energetickom fóre (ENEF) v Prahe, informuje osobitný spravodajca TASR.

Za jednu z energetických výziev považuje Heger dekarbonizáciu priemyslu. "Je to pre nás priama výzva, s ktorou sa pasujeme," zdôraznil s tým, že požiadavky na elektrickú energiu budú aj v tejto súvislosti stále vyššie. Preto je podľa neho potrebná stabilita zdrojov, ktorú v súčasnosti vidí v jadre. Fiala je presvedčený, že za súčasnou energetickou krízou stojí najmä Rusko, ale aj skutočnosť, že krajiny podceňovali svoju energetickú bezpečnosť a stabilitu.

"Ani Európska únia, ani žiadny európsky štát si nemôžu dovoliť, aby bol do budúcnosti závislý na akejkoľvek tretej strane," uviedol Fiala. Volá po európskej energetickej suverenite, tiež po tom, aby boli energetické zdroje stabilné a čo najčistejšie. Obnoviteľné zdroje podľa neho v súčasnosti nie sú dostatočne stabilné. "Cestou do budúcnosti sú modulárne reaktory. Je potrebné sa na to pripraviť a vytvoriť v Európe podmienky," zdôraznil Fiala s tým, že dlhodobým cieľom je stabilná a klimaticky udržateľná energetická politika.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.