PRERIEKLI SA V MOSKVE? VRAJ SA CHYSTÁ ĎALŠIE OSOBNÉ STRETNUTIE PUTINA S BIDENOM

Ruský prezident Vladimir Putin by sa mohol stretnúť s jeho americkým kolegom Joeom Bidenom do konca tohto roka. Prehlásenie prichádza z Moskvy, avšak Američania tvrdia, že o ničom zatiaľ nevedia. 

Foto sita/ap
Dátum 23.11.2021

Ruský prezident Vladimir Putin by sa mohol stretnúť s jeho americkým kolegom Joeom Bidenom do konca tohto roka. Išlo by tak o druhé osobné strentutie lídrov v roku 2021. Na organizácii podujatia sa už pracuje, povedal v nedeľu pre národnú televíziu námestník moskovského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov.

Vysokopostavený diplomat uviedol, že Washington nedávno urobil určité tvrdenia týkajúce sa Ruska vrátane tých, ktoré sa týkajú situácie na Ukrajine a Moskva cíti potrebu „podrobne vysvetliť, čo sa skutočne deje a ako,“ dodal.

Putin a Biden mali produktívne stretnutie, ale akékoľvek zlepšenie v rusko-amerických vzťahoch bude trvať „niekoľko mesiacov“, hovorí Kremeľ

„Na uskutočnenie tohto stretnutia je potrebná dôkladná príprava, a to je to, čo robíme,“ povedal námestník ministra.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa začiatkom tohto týždňa zmienil aj o možnosti, že sa Putin v blízkej budúcnosti stretne s Bidenom. Povedal však, že zatiaľ nie sú dohodnuté žiadne konkrétne termíny.

„Je to možné pred novým rokom? Áno, je,“ povedal Peskov vo štvrtok pre ruský Channel 1 a dodal, že „môže sa to stať aj neskôr“, pretože to bude v konečnom dôsledku závisieť od pracovných harmonogramov oboch lídrov.

Washington vo svojich nedávnych komentároch nespomenul žiadny časový harmonogram stretnutia. Vo štvrtok tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová povedala, že nevylučuje možnosť, že Biden bude hovoriť s Putinom „v budúcnosti“, ale povedala, že nemá žiadne oznámenie o kontakte medzi týmito dvoma lídrami.


Putin a Biden sa stretli v júni vo švajčiarskom meste Ženeva, čo bolo ich prvé stretnutie od januárovej inaugurácie amerického prezidenta. Obaja prezidenti prijali spoločné vyhlásenie o strategickej stabilite a dohodli sa na návrate svojich veľvyslancov ku konzultáciám o budúcnosti Zmluvy o obmedzení strategických zbraní.

Navzájom o sebe urobili aj pár pochvalných komentárov. Putin označil Bidena za „profesionála“ a dodal, že jeho negatívny obraz v médiách „nemá nič spoločné s realitou“. Biden zase povedal, že po stretnutí s Putinom verí, že existuje „skutočná perspektíva výrazne zlepšiť vzťahy“ medzi Washingtonom a Moskvou.

Rusko-americké vzťahy sa však od ženevského summitu výrazne nezlepšili. Kremeľ uviedol, že verí, že akákoľvek obnova bude trvať dlho.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.