PREZIDENT LITVY: VILNIUS NIKDY NEUZNÁ ANEXIU KRYMU ČI PÔSOBENIE RUSOV NA VÝCHODE UKRAJINY

Nauseda dôraznil, že Litva podporuje úsilie o slobodu v susednom Bielorusku a nikdy nedovolí, aby do toho Moskva zasahovala. „V Európe 21. storočia nie je priestor pre nové sféry vplyvu, ktoré negujú suverenitu nezávislých krajín,“ dodal Nauseda.

Foto SITA/AP
Dátum 04.05.2021

Prezident Litvy Gitanas Nauseda vyhlásil, že tento pobaltský štát nikdy neakceptuje ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym v roku 2014, vojenské intervencie Moskvy na východe Ukrajiny ani pokusy Kremľa ovplyvňovať Bielorusko.

„Litva nikdy neuzná nezákonnú anexiu Krymu a podnikne kroky k ukončeniu okupácie východnej časti Ukrajiny. Nech sa stane čokoľvek, nemôžeme dovoliť Ukrajine skĺznuť späť do minulosti,“ uviedol Nauseda počas pondelňajšieho stretnutia vo Varšave pri príležitosti 230. výročia poľskej ústavy, vôbec prvého takéhoto demokratického dokumentu na európskom kontinente. Na slávnosti sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij a „hlavy štátov“ Lotyšska, Estónska a domáceho Poľska.

Nauseda taktiež zdôraznil, že Litva podporuje úsilie o slobodu v susednom Bielorusku a nikdy nedovolí, aby do toho Moskva zasahovala. „V Európe 21. storočia nie je priestor pre nové sféry vplyvu, ktoré negujú suverenitu nezávislých krajín,“ dodal Nauseda.

Počas neskoršej televíznej debaty medzi prezidentmi poľský Andrzej Duda ubezpečil Zelenského, že Nausedove slová sú tiež názorom Varšavy a kroky Ruska na Ukrajine „nesmú byť akceptované“. Po individuálnych rozhovoroch s Dudom sa Zelenskij poďakoval Poľsku za silnú podporu územnej celistvosti Ukrajiny a za odsúdenie anexie Krymu. Zároveň pozval Dudu na augustový slávnostný ceremoniál, počas ktorého si pripomenú 30 rokov nezávislosti Ukrajiny.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.