PREZIDENTKA A POLITICI OSPEVUJÚ EURÓPSKU ÚNIU

KDH: Európska spolupráca nám pomôže znova naštartovať ekonomiku po doznení pandémie. SaS: Integrácia Slovenska do EÚ za jeden z najsvetlejších bodov v novodobej histórii 

Foto TASR/PAVEL NEUBAUER
Dátum 02.05.2020

BRATISLAVA 2. mája (TASR/extraplus.sk) - Vďaka členstvu v Európskej únii je Slovensko úspešnejšou krajinou, cez Úniu má väčší vplyv na dianie v zahraničí, ako by malo samo. Pri príležitosti 16. výročia vstupu Slovenska do EÚ to na sociálnej sieti skonštatoval predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí). Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) verí, že aj vďaka partnerom z EÚ dokáže Slovensko prekonať súčasnú krízu pre pandémiu nového koronavírusu čo najskôr.

"EÚ je aj o našom vplyve. Vďaka tomu, že sme v EÚ a že sa vieme podieľať na spoločnom rozhodovaní, máme oveľa väčší výtlak za hranicami, ako by sme mali inak," uviedol Valášek na sociálnej sieti. Skonštatoval, že Slovensko je v súčasnosti prosperujúcejšou krajinou aj vďaka euru a možnostiam pre podnikateľov. Poukázal aj na ďalšie výhody členstva, ako možnosti pracovať, cestovať a študovať v zahraničí, či príchod investorov a vytvorenie množstva pracovných miest.

Strana SaS označila integráciu Slovenska do EÚ za jeden z najsvetlejších bodov v novodobej histórii. "V súčasnosti prežívame ťažšie časy a veríme, že aj vďaka partnerom z nášho európskeho spoločenstva dokážeme krízu prekonať čo najskôr. Dennodenná koordinácia nám pomohla zabezpečiť bezproblémové zásobovanie, dostatok zdravotníckeho materiálu, aj repatriácie občanov," uviedol Klus. Strana na sociálnej sieti podotkla, že kríza zároveň otvára otázky o fungovaní Únie a že sú aj oblasti, ktoré by sa dali zlepšiť.

Hnutie OĽaNO v tejto súvislosti na sociálnej sieti označilo EÚ za spoločenstvo štátov, ktoré preferujú spoluprácu pred hádkami, mier pred vojnou a demokraciu pred autoritárstvom. "Realita sa nielen naplnila, ale výrazne predčila očakávania. Máme spoločnú menu euro, cestujeme slobodne v rámci Schengenu, dostávame miliardy eur, ktoré využívame na budovanie nových firiem, opravy miest a obcí, či na vzdelávanie a budovanie infraštruktúry," zhodnotil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Mimoparlamentné KDH v súvislosti s výročím vstupu do EÚ pripomenulo, že výhody členstva sa ukazujú práve v krízových situáciách. "Európska spolupráca nám pomôže znova naštartovať ekonomiku po doznení pandémie. Na druhej strane kríza odhalila aj nedostatky vo fungovaní európskeho projektu. Chýbajú nám mechanizmy krízového riadenia a flexibilita v reakciách jednotlivých inštitúcií," skonštatoval europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec. Poukázal na potrebu budovania spoločných zdravotníckych kapacít i posilnenia potravinovej sebestačnosti. Dodal, že EÚ z každej krízy vyšla posilnená a verí, že to tak bude aj teraz.

Európska pomoc je v čase krízy nenahraditeľná a každý členský štát bude musieť prejaviť dostatok dobrej vôle prejsť jej dôsledkami spoločne. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. V súvislosti so 16. výročím vstupu Slovenska do EÚ skonštatovala, že prostredníctvom úspešného referenda to bolo správne rozhodnutie občanov Slovenska.
"Verím, že sa s nástupom novej vlády na Slovensku obnoví aj konsenzus na našom zahranično-politickom smerovaní, ktorý sa v uplynulých rokoch naštrbil. Nikdy predtým totiž nebolo tak evidentné, ako veľmi sa európske politiky priamo týkajú nás všetkých," uviedla hlava štátu. Zdôraznila potrebu európskej pomoci aj v časoch krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.