PREŽILI VĎAKA ŠITIU RÚŠOK

David Gavaľa: Počuli sme veľa sľubov, reálnej pomoci sme sa však zatiaľ od Matovičovej vlády nedočkali

Foto KRISTIÁN MAJZLAN
Dátum 02.11.2020

Rok 2020 mal byť pre cestovnú kanceláriu DAKA najúspešnejším v jej dovtedajšej histórii. Plánovala zorganizovať tisíc zahraničných zájazdov, namiesto toho však od marca šijú jej zamestnanci tisíce rúšok. V priebehu niekoľkých mesiacov sa aj vďaka nim stal portál www.pekneruska.sk overenou značkou kvality v segmente, o ktorom ešte pred rokom nemali jej zakladatelia ani potuchy. Uvedomujú si, že plnohodnotne sa k cestovnému ruchu tak skoro nevrátia a prisľúbená pomoc od štátu je stále v nedohľadne. V snahe nezaspať na vavrínoch vymýšľa majiteľ David Gavaľa stále nové projekty, aby si udržal zamestnancov dúfajúc, že čoskoro sa všetci budú môcť opäť venovať tomu, čo milujú – slobodnému cestovaniu.

www.pekneruska.sk

Expresné dodanie, špičková kvalita

O internetovom obchode www.pekneruska.sk sme sa prvýkrát zmienili v apríli, len mesiac potom, ako sa začal písať jeho príbeh. Počas prvej vlny pandémie, keď bol všade nedostatok rúšok a dezinfekcie, zareagoval David Gavaľa na túto situáciu veľmi promptne a expresne rýchlo zaplnil tvoriacu sa dieru na trhu. V piatok trinásteho marca mu v hlave skrsol nápad so šitím rúšok, ktorý jeho manželka i zamestnanci spočiatku považovali za žart. Keď však o pár dní prišiel s takmer poslednými šijacími strojmi, ktoré sa mu ešte podarili zohnať, metrami látok a gumičkami, všetci sa chopili práce. Zo sprievodkýň sa razom stali krajčírky, z profesionálnych šoférov kuriéri a hneď v prvý deň po spustení e-shopu dostali päťsto objednávok. Pripisuje sa im napríklad i prvenstvo vo výrobe rúšok so slovenským štátnym znakom, ktoré patria k najobľúbenejším. Prioritami e-shopu boli a naďalej sú kvalita a rýchlosť dodania – v rámci Bratislavy doručujú tovar do 24 hodín, hoci ich rekord je presne jedna hodina od objednania tovaru. Nemyslia pritom len na seba – od začiatku pandémie rozdali zadarmo až päťtisíc rúšok, a to predovšetkým zdravotníckym organizáciám, ktoré mali spočiatku o ochranné pomôcky veľkú núdzu. Dnes už obchod www.pekneruska.sk neponúka len rúška, ale aj tričká s vtipnou potlačou, čiapky či rukavice. Vďaka vlastnej technológii vedia potlačiť všetko a azda každým motívom.

Z Bratislavy do Košíc rýchlo a lacno

Keď nepodnikala cestovná kancelária, nezarábalo ani desať luxusných autobusov, ktoré sú majetkom firmy – no leasingy je potrebné platiť naďalej. V lete sa síce podarilo zrealizovať okolo stovky zájazdov, a to prevažne do Chorvátska, Rakúska či Poľska, ale nešlo ani o desať percent z plánovaných ciest. Medzi najžiadanejšie destinácie pritom v minulosti patrili Paríž, Rím a Amsterdam, no vinou koronakrízy a strašenia zo strany slovenských politikov sa do týchto miest necestovalo ani v lete, keď bola situácia viac-menej stabilná. Hlavným faktorom bol podľa Davida Gavaľu strach. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo prišiel s revolučným nápadom vnútroštátnych expresných autobusových liniek, ktoré spoja Bratislavu s Košicami, Prešovom, Žilinou a Komárnom v rekordne krátkom čase, bez jediného zastavenia a za bezkonkurenčné ceny. Cena lístka na trase Bratislava – Košice sa bude začínať už na sume 9,99 eura. Autobusy budú premávať v pracovných dňoch aj počas víkendu, a to dokonca viackrát denne. Prvá linka by mala byť spustená 13. decembra, a to pre zložitý byrokratický proces pri získavaní licencie.

www.pekneruska.sk

www.pekneruska.sk

Štát zatiaľ nepomohol

Zložitú byrokraciu spomína David Gavaľa aj v súvislosti s avizovanou pomocou podnikateľom, o ktorej Matovičova vláda básni už mesiace, len málokto sa však môže pochváliť tým, že by táto pomoc naozaj aj prišla a niečo vyriešila. „Vypočuli sme si neskutočne veľa sľubov o pomoci, doteraz sa nám však podarila len pomoc v podobe úveru, za ktorý ručím ja ako konateľ a do šiestich rokov ho musím splatiť. Je to pomoc, ale zároveň aj ďalší problém.

Aby cestovná kancelária DAKA využila zaparkované luxusné autobusy, spúšťa najrýchlejšie a najlacnejšie autobusové spojenia slovenských metropol.

Naše odvetvie cestovného ruchu je postihnuté natoľko, že potrebujeme reálne kompenzácie a nie iba odsúvať problémy na neskôr. Niekedy mám pocit, že čakajú, kto túto krízu prežije a potom posledných pár preživších odmenia,“ hovorí Gavaľa a spomína tiež kompenzácie pre dopravcov, ktoré sú zatiaľ iba v riešení. „Budeme radi za každé jedno euro, ale zatiaľ neprišlo žiadne. Je to navyše nastavené trochu nespravodlivo – my disponujeme luxusnými autobusmi, ktorých cena sa pohybovala na úrovni 300-tisíc eur, a máme nárok na rovnaký príspevok ako majiteľ starej Karosy,“ dodáva na záver, v jeho hlase však cítiť aj štipku nádeje. Nádeje, že pandémia čoskoro pominie a on i veľa iných ľudí sa budú môcť vrátiť k práci, ktorú skutočne milujú.

www.pekneruska.sk

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.