PRÍDE POSOL DUCHOVNÝCH HODNÔT

ODOMKNUTÝ ČLÁNOK: Kým politici hovoria o štátnickom charaktere, cirkevní predstavitelia vyzývajú skôr na vnútornú prípravu cez modlitbu. Aj keď je to dnes možno utópia, môžeme vyjadriť presvedčenie, že Svätý Otec bude dobrým poslom duchovných hodnôt pre všetkých bez ohľadu na vierovyznanie a že jeho návšteva zmierni politické a spoločenské napätie v krajine.

Foto SITA/AP
Dátum 12.09.2021

V médiách sa často objavuje vyjadrenie, že pápež bol na území Slovenska tri razy. Nie je to pravda. Prvýkrát bol pápež na území terajšieho Slovenska v auguste 1052 a bol ním Lev IX. Následnú návštevu si už takmer všetci pamätáme. Bolo to vo Vajnoroch 22. apríla 1990. Návšteva sa uskutočnila ešte v rámci ČSFR a paradox bol, že na popredných miestach sedeli bývalé vysoké stranícke kádre, pričom tí, ktorých pre ich vieru prenasledovala práve KSČ, boli od pápežského oltára ďalej.

HARMONOGRAM NÁVŠTEVY:

 

Nedeľa 12. septembra 2021 - BRATISLAVA 

15:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave 
15:30 - Oficiálne prijatie na letisku 
16:30 - Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave - Príhovor Svätého Otca 
17:30 - Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave 

Pondelok 13. septembra 2021  - BRATISLAVA

 

 09:15 - Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave 
 09:30 - Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v Zlatom salóne Prezidentského paláca
10:00 - Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave - Príhovor Svätého Otca 
10:45 - Stretnutie s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave - Príhovor Svätého Otca 
15:00 - Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu 
16:00 - Súkromná návšteva centra "Betlehem" v Bratislave 
16:45 - Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave - Príhovor Svätého Otca 
18:00 - Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave 
18:15 - Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave 
   
Utorok 14. septembra 2021 - BRATISLAVA - KOŠICE - PREŠOV - KOŠICE - BRATISLAVA 

08:10 - Odlet do Košíc 

09:00 - Prílet na letisko v Košiciach 
10:30 - Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove - Homília Svätého Otca 
16:00 - Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach - Pozdrav Svätého Otca 
17:00 - Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach - Príhovor Svätého Otca 
18:30 - Odlet do Bratislavy 
19:30 - Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave 

Streda 15. septembra 2021 -  BRATISLAVA - ŠAŠTÍN - BRATISLAVA 

 

9:10 - Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne 
10:00 - Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne - Homília Svätého Otca 
13:30 - Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave 
13:45 - Odlet do Ríma

ČÍTAJTE TIEŽ: ZAOČKOVANÍ SÚ DOBRÍ VERIACI A NEZAOČKOVANÍ ZLÍ VERIACI?

Táto krátka niekoľkohodinová návšteva mala veľa symbolických rovín. Pápež po vystúpení z vrtuľníka, ktorý ho doviezol z Velehradu, symbolicky pobozkal slovenskú zem. Počas čakania na príchod vzácneho hosťa pršalo a vyzeralo to tak, že táto návšteva bude nepríjemne obohatená slzami radosti z nebies. No keď sa na oblohe objavil vrtuľník, mraky sa začali trhať a letisko vo Vajnoroch bolo zaliate slnkom. Zároveň ide o najväčšie stretnutie Slovákov v dejinách nášho národa. Svätý Otec odslúžil svätú omšu a prisľúbil, že sa nelúči. 

Kanonizácia pri Košiciach

Svoj sľub splnil 30. júna 1995. Po úvodnom príhovore sa stretol s rehoľníkmi a kňazmi v Dóme sv. Martina, večer ho už čakala slovenská mládež v Nitre – Janíkovciach. Prvého júla 1995 slúžil svätú omšu pri soche Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne a večer absolvoval ekumenické stretnutie so zástupcami nekatolíckych konfesií, pričom sa stihol stretnúť aj s našimi najvyššími ústavnými činiteľmi. Druhý júl 1995 nemá obdoby v cirkevných dejinách Slovenska. Na letisku v Barci pri Košiciach prebehla doteraz jediná kanonizácia v dejinách Slovenska. Poobede sa pápež stretol s gréckokatolíkmi v Prešove, čo bolo aj jediné daždivé stretnutie s veriacimi počas tejto pastoračnej návštevy. Tretieho júla 1995 sa naplnilo želanie, ktoré Slováci na audiencii v Ríme často nahlas volali: „Svätý Otče do Levoče.“ Želanie sa naplnilo a Svätý Otec vyzval aj na začiatok beatifikácie Božieho služobníka otca biskupa Jána Vojtaššáka. To ešte netušil, aká špinavá kampaň sa spustí voči tomuto spišskému biskupovi v roku 2021 zo strany majiteľov pravdy na čele s Petrom Gettingom či Miroslavom Kocúrom, inak bývalým kňazom, ktorý študoval v seminári, pomenovanom práve po Vojtaššákovi... Po skončení pamätnej omše prišlo k niečomu, čo sa počas pontifikátu pápeža prihodilo len málokedy. Ako jedna z mála krajín – niektoré zdroje uvádzajú, že sme boli jediná – sme v rámci pastoračnej návštevy umožnili pápežovi oddych vo forme poldňovej dovolenky. Pápež prežil pol dňa na Sliezskom dome. Modlil sa breviár pri Velickom plese a potom sa prechádzal. Žiaľ, nepodarilo sa ho priviesť na chatu Čučoriedka, kde bol ako mladý krakovský kaplán tajne na lyžovačke, rovnako sa nepodarilo nájsť miesto, kde ho zatkla československá Verejná bezpečnosť pri prekročení štátnej hranice v 70. rokoch.

Dodržaný sľub

Pápež však vyslovil želanie vidieť Tatry z vtáčej perspektívy a ministerstvo vnútra poskytlo helikoptéru, pričom s vedomím Poľska preletel aj ich stranu Tatier. Po skončení tejto leteckej vyhliadky sa pápež papamobilom vybral do Popradu. Pri zostupovaní z papamobilu Wojtyla ukázal ruženec, ktorý sa neustále modlil.

Rozlúčkový prejav sprevádzali slzy veriacich. Pápež vravel, že Tatry majú spájať národy Poliakov a Slovákov, nie rozdeľovať, pričom pravdepodobne narážal na roky 1938 – 1939. Pred vstupom do lietadla sa ešte otočil a požehnal Slovensko. Vyslovil síce tak isto ako vo Vajnoroch slová Dovidenia a nie Zbohom, no veril tomu už len málokto. Na prekvapenie mnohých svoj sľub v septembri 2003 dodržal... V Ríme pápež uzatvoril túto cestu strhujúcim audienčným príhovorom 5. júla 1995, ktorý komentoval aj L´Osservatore Romano. Niektoré svetové agentúry tvrdili, že pápež pred svetom objavil Slovensko. Dovtedy si nás plietli so Slovinskom, či, žiaľ, stále nás pokladali za Československo. Mnohí si tiež mohli odpustiť poznámky typu, prečo pápež venoval takej malej krajine až štyri dni, čo bol naozaj nepomer k iným väčším krajinám, či prečo sa k nám v roku 2003 vrátil. Jednoducho nás miloval a v Ríme sa raz vyjadril, že je síce rodom Poliak, no srdcom Slovák. Zrejme narážal na svoju matku, nevieme. Pápež teda uzatvoril na sviatok Cyrila a Metoda významnú kapitolu cirkevných dejín Slovenska a pomaly sa pripravoval na cestu do Afriky a USA.

Iredenta je nesmrteľná

Pre úplnosť dodajme, že pápeži v 20. storočí mali pozitívny vzťah k Slovákom. Ako prvý sa Slovákom v našom jazyku prihovoril Pius XII. Počas vojny, keď bol v Taliansku materiálny nedostatok všetkých komodít, tento pápež používal slovenský papier zo Slavošoviec a vatikánske dokumenty, nesúce jeho podpis, majú teda slovenskú stopu. Spomeňme tiež pozitívny vzťah Pavla VI., ktorý tajného biskupa Korca obdaroval svojimi insígniami, a ktorý zriadil samostatnú slovenskú cirkevnú provinciu, pričom naši južní susedia protestovali, keďže v hlavách mali staré uhorské diecézne hranice. Ako vidieť, iredenta, hoci postavená na nenávisti, je nesmrteľná.

Súčasný pontifex maximus – pápež František v deň, keď sa konala levočská púť, s konečnou platnosťou potvrdil úmysel navštíviť našu drahú vlasť. Po skončení svätej omše v Budapešti bude naším hosťom. „Som rád, že môžem oznámiť, že od 12. do 15. septembra, keď Pán Boh dá, pôjdem na Slovensko. Pôjde o pastoračnú návštevu,“ uviedol pápež František. Ak pôjde všetko podľa plánu, navštívi Bratislavu, Prešov, Košice a Šaštín. Vatican News zároveň spresnil, že program cesty bude zverejnený neskôr. Táto správa zmobilizovala politikov, ale aj cirkevných predstaviteľov. Kým politici hovoria o štátnickom charaktere, cirkevní predstavitelia vyzývajú skôr na vnútornú prípravu cez modlitbu. Aj keď je to dnes možno utópia, môžeme vyjadriť presvedčenie, že Svätý Otec bude dobrým poslom duchovných hodnôt pre všetkých bez ohľadu na vierovyznanie a že jeho návšteva zmierni politické a spoločenské napätie v krajine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.