PRÍDE SLOVENSKO O MILIARDY?

Snahy o rozšírenie kapacity plynovodu Nord Stream jasne ukazujú, čo si Nemecko predstavuje pod pojmom „európska solidarita“

Foto TASR/AP
Dátum 01.12.2015

Realizácia projektu Nord Stream-2 by mala nepriaznivé dôsledky pre slovenskú štátnu kasu. Ak by sa zvýšila kapacita plynovodu v Baltskom mori, Gazprom by už v roku 2019 mohol skončiť s prepravou ruského plynu cez Ukrajinu a Slovensko by prišlo o stovky miliónov eur ročne v tranzitných poplatkoch.

Megalomanský projekt

Ak by sa skutočne podarilo Nord Stream-2 vybudovať, drvivá väčšina ruského plynu určeného pre Európu by prúdila do jedného miesta v Nemecku a Západ by sa už nemusel obávať prípadného krátenia dodávok pre kroky nespoľahlivej Ukrajiny, ako to bolo v roku 2006. Takýto obchod je ťažké odmietnuť, a preto západné spoločnosti s plnou podporou zo strany nemeckej vlády zmluvu s Gazpromom podpísali, bez ohľadu na to, že je v rozpore s viacerými bodmi európskej politiky.

Celá situácia pôsobí naozaj komicky. Na jednej strane kancelárka Merkelová povie, že v blízkom čase neplánuje zrušiť ekonomické sankcie proti Ruskej federácii. Na druhej strane nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadruje plnú podporu tomuto megalomanskému projektu a tvrdí, že nemecké úrady by mali mať v celej veci posledné slovo a nedopustí, aby sa do obchodu zamiešali politické otázky. Skutočne neočakávaný záblesk pragmatizmu od predstaviteľa krajiny, z ktorej v posledných mesiacoch počujeme iba neprestajné výzvy na humanistické gestá a solidaritu za každú cenu. Nemci sa takto vysmiali aj z celoeurópskej diskusie o zbavení sa závislosti od ruského plynu. Pritom s týmto argumentom bola v rámci EÚ aj s podporou NSR zamietnutá výstavba podobného projektu South Stream, ktorý mal plyn privádzať cez Čierne more do Bulharska, ale Nemecko by z neho neprofitovalo. No z nášho pohľadu je najvýznamnejší rozmer, že Nemci svoje záujmy nadradili nad záujmy Slovenska a Poľska – iných členov Európskej únie, ktorí pre tento kšeft môžu utrpieť nezanedbateľné hospodárske straty. Takto vyzerá európska solidarita v nemeckom podaní? Ako povedal premiér Fico: „Robia z nás idiotov!“

Kiskov široký obraz

Zaujímavý je aj postoj Andreja Kisku. Na prvý pohľad sa zdalo, že sa konečne našla téma, pri ktorej sa náš prezident jednoznačne postavil za záujmy Slovenska. Veď predsa na stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom obaja jednoznačne odmietli výstavbu nových potrubí v Baltskom mori. Z Kiskových vyjadrení však vyplýva, že omnoho viac ako ekonomické komplikácie pre Slovensko ho trápi, že pri realizácii projektu bude trpieť Ukrajina. Prezident takto opäť ukázal, že sa cíti byť politikom svetového formátu, pre ktorého sú záujmy akéhosi malého Slovenska podružné. Žiaľbohu, zrejme ani jeden zo špičkových poradcov nemal čas pripomenúť hlave štátu, že to bola práve nezodpovedná politika Ukrajiny, ktorá svojím vydieraním a krádežami plynu určeného pre európske trhy viedla Gazprom k hľadaniu alternatívnej trasy cez Baltik.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.