PRIESKUM: ČAPUTOVEJ STRANA BY PORAZILA VŠETKY SÚČASNÉ STRANY

Nasimulované parlamentné voľby by podľa tohto prieskumu vyhrala strana Zuzany Čaputovej. Ďalšie výsledky hovoria o tom, že strany KDH, Sme rodina, Za ľudí by skončili tiež mimo parlamentu. OĽaNO a SaS by sa do parlamentu dostali, ale výrazne oslabené.

Foto SITA
Dátum 25.01.2021

Agentúra VOX Politico zrealizovala prieskum na vzorke 1000 respondentov, v ktorom zisťovala aký vplyv by mala strana Zuzany Čaputovej na súčasne existujúce politické strany. Hneď na začiatku ale uviedla, že prezidentka Zuzana Čaputová žiadnu stranu nezakladá a ide čisto o teoretickú otázku či sociálny experiment. Dôvodom prečo si ju vybrala agentúra je jej obľúbenosť a rapídne vyššia dôveryhodnosť voči ostatným politikom.

Ľudia mali v prieskume odpovedať na otázku: „Predstavte si, že by Zuzana Čaputová už nekandidovala za prezidentku, ale založila by vlastnú politickú stranu. Zvažovali by ste, že by ste volili stranu Zuzany Čaputovej?“ Ako odpoveď boli uvedené tieto možnosti: „Určite áno/Skôr áno/Skôr nie/Určite nie“. A prirodzene aj možnosť nevyjadriť sa alebo nevedieť.“ Podľa výsledkov, by politickú stranu Zuzany Čaputovej volilo až 39% opýtaných. Odpoveď „určite áno“ si zvolilo 15,9%, možnosť „skôr áno“ 23,3% ľudí. Prezidentkinu stranu by volili najmä mladí ľudia a obyvatelia veľkých miest. So zmenšujúcim sa mestom/obcou klesala aj podpora strany Zuzany Čaputovej.

„Strany s pevnou, rozsiahlou členskou základňou a tiež strany jasne formulovaným programom a ideológiou sa nemusia obávať vstupu prezidentky do politiky. Ale ani tie, ktoré majú „historicky výrazný konflikt s osobou súčasnej prezidentky (KDH, Smer, ĽSNS, Maďarská strana, Hlas-SD).“
Strany, ktoré by Čaputová ohrozila sú tie, ktoré sú pravicovo a progresívne orientované. Ide najmä o strany súčasnej vládnej koalície, strany PS a Spolu. Tie by podľa odborníkov mohli skončiť pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu.  Nasimulované parlamentné voľby by podľa tohto prieskumu vyhrala strana Zuzany Čaputovej. Ďalšie výsledky hovoria o tom, že strany KDH, Sme rodina, Za ľudí by skončili tiež mimo parlamentu. OĽaNO a SaS by sa do parlamentu dostali, ale výrazne oslabené.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.