PRIESKUM: NAJMENŠIU PODPORU U ĽUDÍ MA OČKOVANIE DETÍ

Častejšie sú proti očkovaniu starší respondenti, respondenti, ktorí nie sú spokojní s postupom vlády pri zvládaní pandémie, a respondenti, ktorí sa novým koronavírusom necítia ohrození. V miere neodporúčania očkovania sa voliči Smeru-SD vyrovnajú a predbiehajú voličov strán ĽSNS a Republika. 

Foto SITA/AP
Dátum 11.08.2021

Len 16,4 percenta respondentov by jednoznačne neodporúčalo očkovanie. Ukazuje to júlový prieskum v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Respondenti mali vo výskume možnosť odpovedať na sériu troch otázok. Prvá otázka znela, či by očkovanie odporučili známemu, ktorý má 70 rokov a trpí cukrovkou. Druhá otázka sa pýtala na odporučenie pre zdravého 30-ročného človeka a tretia otázka sa pýtala na odporučenie, či očkovať 13-ročnú dcéru niektorého zo známych.
      
"Relatívne najmenšiu podporu má očkovanie detí, kde aj zaočkovaní v podobnej miere ako priame odporúčanie očkovať sa volia odporúčanie ešte počkať, kým sa potvrdí bezpečnosť vakcíny. Zaujímavé je, že v skupine zaočkovaných je silnejšie odporúčanie sa rýchlo zaočkovať pre zdravého tridsiatnika než pre výrazne viac ohrozeného sedemdesiatnika s komorbiditou," uviedol v súvislosti s výsledkami výskumu Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Podľa neho to naznačuje, že ľudia buď mylne považujú cukrovku za kontraindikáciu k očkovaniu, alebo si nie sú dostatočne vedomí toho, aké bezprostredné nebezpečenstvo hrozí nezaočkovaným starším s chronickým ochorením po nakazení sa novým koronavírusom. Tvrdí, že v oboch prípadoch toto zistenie naznačuje medzery v informovanosti verejnosti o vakcinácii a o nebezpečnosti ochorenia COVID-19. Respondenti, ktorí už boli zaočkovaní, jednoznačne odporúčali okamžité očkovanie zdravému 30-ročnému (75,1 percenta), následne aj sedemdesiatnikovi s cukrovkou (61,5 percenta). S odstupom výrazne menej často odporúčajú zaočkovaní dať zaočkovať 13-ročné dievča (42,2 percenta). Približne rovnaká časť zaočkovaných (40,2 percenta) odporúča v tomto prípade skôr ešte chvíľu počkať, či sa potvrdí, že vakcíny sú bezpečné, a 17,6 percenta zaočkovaných radí 13-ročné dievča neočkovať.      
      
Až 50,8 percenta respondentov, ktorí sa sami zaočkovať neplánujú, odporúčali 70-ročnému človeku s cukrovkou ešte chvíľu počkať na potvrdenie bezpečnosti vakcíny a následne sa dať zaočkovať. Len 45 percent mu odporúča neočkovať sa vôbec. Odporúčania mladším sú výraznejšie proti očkovaniu. Častejšie sú proti očkovaniu starší respondenti, respondenti, ktorí nie sú spokojní s postupom vlády pri zvládaní pandémie, a respondenti, ktorí sa novým koronavírusom necítia ohrození. V miere neodporúčania očkovania sa voliči Smeru-SD vyrovnajú a v niektorých prípadoch aj predbiehajú voličov strán ĽSNS a Republika. Desiata vlna prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ sa realizovala v období 15. až 20. júla. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.