PRIMÁTOR ROTTERDAMU ODSÚDIL NÁSILNOSTI, HOLANDSKÉ PROTESTY MAJÚ DVOCH POSTRELENÝCH

Ľudia prišli vysloviť svoj nesúhlas s vládnym plánom povoliť vstup do prevádzok a na spoločenské udalosti len osobám, ktoré sa preukážu platným tzv. covidpasom. Niektorí účastníci protestu hádzali do policajtov kamene a podpaľovali autá. Polícia použila varovné výstrely a vodné delá.

Foto SITA/AP
Dátum 20.11.2021

Primátor holandského Rotterdamu Ahmed Aboutaleb v sobotu odsúdil násilnosti, ku ktorým došlo v tomto prístavnom meste na piatkovom proteste proti sprísneniu protipandemických opatrení. Sedem osôb na mieste utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

ČÍTAJTE TIEŽ: POLÍCIA V HOLANDSKU PROTI DEMONŠTRANTOM SPUSTILA VAROVNÚ STREĽBU!
      
Na demonštrácií v Rotterdame sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Tí došli vysloviť svoj nesúhlas s vládnym plánom povoliť vstup do prevádzok a na spoločenské udalosti len osobám, ktoré sa preukážu platným tzv. covidpasom. Niektorí účastníci protestu používali zábavnú pyrotechniku, hádzali do policajtov kamene a podpaľovali autá. Polícia použila varovné výstrely a vodné delá.
      
"Polícia bola nútená použiť zbrane a dokonca vypáliť varovné výstrely," povedal Aboutaleb na tlačovej konferencii, pričom násilnosti odsúdil. Tamojšie úrady v súvislosti s výtržnosťami zadržali viac ako 20 ľudí. Avšak očakávajú, že zadržia ešte viac osôb, keďže centrum mesta, kde sa nepokoje odohrali, je dôkladne monitorované bezpečnostnými kamerami. Holandský minister spravodlivosti Ferd Grapperhaus označil "extrémne násilie" voči policajtom a hasičom v Rotterdame za "ohavné". "Právo protestovať je v našej spoločnosti veľmi dôležité, ale to, čoho svedkami sme boli minulú noc, bolo jednoducho kriminálne správanie," uviedol Grapperhaus.
      
Organizátori plánovaného sobotňajšieho protestu proti covidovým opatreniam v Amsterdame oznámili, že podujatie po piatkových násilnostiach zrušili. Holandská vláda minulý týždeň oznámila návrat k čiastočnému lockdownu, ktorý bude platný tri týždne. Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety musia v súlade s novými opatreniami zatvárať od minulej soboty o 20.00 h. Obchody, ktoré predávajú iné než základné tovary, musia zatvárať už o 18.00 h.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.