PRÍSNEJŠIE PODMIENKY

V Rusku schválili zákon umožňujúci označiť za agenta aj fyzickú osobu

Foto archív
Dátum 12.01.2018

MOSKVA 12. januára (TASR/Extra plus) - Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v piatok v prvom čítaní schválila návrh zákona, ktorý reguluje činnosť takzvaných zahraničných agentov na území Ruska. Agentúra TASS spresnila, že spravodajské médiá, ktorých činnosť spadá pod zákon o zahraničných agentoch, sa pre prácu v Rusku musia zaregistrovať ako právnická osoba. 

Zákon súčasne umožňuje prideľovať štatút zahraničného agenta aj fyzickým osobám. Zákon by sa mal týkať aj blogerov, ale len v prípade, ak by za svoju činnosť dostávali finančnú odmenu zo zahraničia, pričom nie zo súkromných, ale štátnych zdrojov.

Tento návrh zákona rozširuje a dopĺňa ustanovenia zákona prijatého Štátnou dumou koncom jesene, ktorý bol reakciou Ruska na požiadavku ministerstva spravodlivosti USA voči ruskej televíznej spoločnosti RT, aby sa v USA zaregistrovala ako zahraničný agent.

Americké tajné služby totiž obviňujú Kremeľ, že RT použil ako nástroj na zasahovanie do procesu amerických prezidentských volieb v roku 2016. Rusko v tejto súvislosti akékoľvek obvinenia odmieta.

Zákon o registrácii médií ako takzvaných zahraničných agentov podpísal ruský prezident Vladimir Putin v novembri minulého roku. Takto zaregistrované médiá budú následne povinné spĺňať rovnaké podmienky ako mimovládne organizácie financované zo zahraničia.